По повод пожара в царските конюшни в София тази нощ към 3 ч., във фейсбук пламнаха разгорещени спорове. Някои припомняха как бе придобит имотът, други подозираха, че пожарът е умишлен и цели да се освободи теренът, за да се строи на него. Мнозина питаха кой е собственикът и какви са намеренията му. Ето защо припомняме сагата около собствеността на царските конюшни и историята на собственика им. Варненският бизнесмен Янко Иванов, който придоби земята под царските конюшни след 10-годишна съдебна сага през 2016 г. е бивш съдружник на Цветан Василев в Корпоративна търговска банка. По професия Иванов е финансист, работил е и в други трезори. Във фейсбук при покупката на царските конюшни през 2016 г. варненци пуснаха снимки на имоти в Морската градина на своите съграждани - братята Янко и Красимир Иванови. Вторият тогава е ректор на Варненския медицински университет. През 2010 г., когато е управител на университетската болница “Св. Марина”, за малко да бъде арестуван. При стрелба в Слънчев бряг е ранен местният бандит Юрката, когото полицията започва да издирва. По това време МВР шеф е Цветан Цветанов. Оказва се, че издирваният е в болницата, ръководена от Красимир Иванов.
При фалита на КТБ се оказва, че близо 10 милиона лева на медицинския университет и болница "Св.Марина" изгарят. Според статусите на възмутените варненци двамата братя били сред основните борци за спиране на автомобилите в Морската градина, а в същото време самите те шофирали до луксозния си дом. Те подкрепяли кандидатурата на кандидат-кмета на Варна Чавдар Трифонов, издигнат от ДСБ, според сайта novinaria.bg. И имотът в Морската градина е придобит от Янко Иванов чрез заменка, твърди пак сайтът novinaria.bg. Бившият шеф в КТБ Янко Иванов е и сред хората, построили сградата “Кораба” във Варна на гърба на Морското училище, след като теренът за нея бил изваден от списъците на забранените за приватизация имоти. По-късно сградата бе продадена на министерството на правосъдието срещу 4000 лв. на кв. м при площ от 1000 кв. м за административен съд на Варна. Янко Иванов е управител и съсобственик в агенцията за недвижими имоти “Дивисима”, през която първоначално е направена заменката на царските конюшни. Тази фирма е и купувачът на сградата на държавния “Булгарплодекспорт” на столичната улица “Съборна”. За нея са платени само 1,1 млн. лв. през 2008 г. Фирми на Иванов започват овладяването на царските конюшни още през 2005 г. На 12 август 2005 г., петък, в самия край на мандата си и при вече загубени избори, правителството на Сакскобургготски решава да замени част от терена на царските конюшни с фирма “Дивисима”.
Само 3 дни по-късно, на 15 август - понеделник, тогавашният регионален министър Валентин Церовски, вече покойник, е издал съответната заповед. Така Иванов става собственик на 16% от имота. В началото на юли 2016 г. областният управител на София Веселин Пенев продава на фирма “Евротрансбилд” (пак на Иванов) останалата част от имота - три терена държавна собственост с площ над 7 дка за 658 хил. лева. Терените се намират на ъгъла на булевардите “Дондуков” и “Васил Левски” в идеалния център на столицата. А сделката е на цена от 90 лв. за квадратен метър, по-евтино от чифт маратонки. “Евротрансбилд” е притежавала 16% от земята, а държавата - 84%. Като повод за сделката е послужило искане на “Евротрансбилд” да се ликвидира съсобствеността. И областният Пенев решава да го направи, като продаде държавния дял въпреки становищата на две министерства - това на регионалното развитие и на земеделието. Янко Иванов обявява намерението си да строи върху имота жилищни сгради. В придобиването на царските конюшни няма абсолютно нищо незаконно. Може и на някого цената да изглежда ниска, но тя е абсолютно законна. И нека не забравяме, че с този имот аз като предприемач поемам голям риск, тъй като там има много сгради с различен статут и собственост, които не са мои. И накрая може да се окаже, че аз не мога да строя нищо там и ще загубя много пари. Но това си е абсолютно мой проблем, казва през 2016 г. Иванов в интервю за "24 часа". Сградите преди пожара