Близо 2 процента от световния брутен вътрешен продукт или от 1,5 до 2 трилиона долара са били дадени за подкупи през 2015 година, обяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от световните агенции.
Лагард подчерта, че корупцията е проблем, с който се сблъскват и развиващите се, и развитите страни.
"Корупцията е изключително сложно явление, което има тенденция да устоява на времето", се посочва в доклада, разпространен късно снощи в навечерието на днешната антикорупционна среща на високо равнище в Лондон. На нея се очаква да присъстват близо 40 държавни и правителствени лидери, отбелязва АФП.
"Икономическата и социалната цена на корупцията като цяло без съмнение е по-висока (от 1,5 - 2 трилиона долара)", се допълва в изследването.
Културата на корупцията насърчава неплащането на данъци и дори може да доведе до насилие, граждански размирици с опустошителни социални последици, се допълва в доклада.
На чисто икономическо равнище тя може да спре държавните и частните инвестиции и да подкопае икономическата стабилност. "Корупцията може силно да отслаби потенциала на растежа", отбелязват експерти на Фонда.
Неотдавна МВФ спря заемите си за Украйна, Малави и Мали заради подозрения за корупция, отбелязва АФП.
/БТА/
Прочетете още
- 13:00 "Господине, вие сте за пример": Мъж прекъсна свада, възникнала между бургазлии ВИДЕО
- 15:00 Старозагорец си предизвика гнева на Мрежата след пост за имена на улици
- 17:25 Смърт на пътя: Тежка катастрофа с жертва в Прохода на Републиката*
- 16:16 Столичанка за избуяли треви: Чакаме да завъдим змии ли?