В спомените на възрастните пловдивчани все още е жив кошмарът от 1928 г. На 14 април трус с епицентър до Чирпан удря Южна Тракия. В продължение на 11 дни земята се люлее през час с различна сила.

Родният град на Яворов е сринат напълно. Пловдив е засегнат тежко. Оцелява само Старият град. Земетресението отнема живота на 114 души, ранените са 1000, разрушените сгради са 73 280, припомня "Марица".

При първия трус малко преди обяд на 14 април скалата на Форел-Меркели отчита 10-а степен. Първо рухват покривите, после се разцепват стените. Пловдив, Чирпан и Първомай се евакуират в полето.

Най-страшното обаче идва в последните часове на 18 април. Трусът от 11-а степен по Форел-Меркели е опустошителен за Пловдив и цялата област. Правителството на Андрей Ляпчев изпраща самолет до засегнатия район, защото телефонните връзки са прекъснати. Цар Борис III, който по същото време е във Варна, спешно пристига в Чирпан. После царят се премества в Пловдив и лично ръководи акцията за спасяване на населението. 

Само 11 дни след чирпанското земетресение е приет специален закон за подпомагане на пострадалите от обществени бедствия. Учредена е Дирекция за подпомагане и възстановяване земетръсната област 1928 година (ДИПОЗЕ), чиято задача е била и научното обследване на земетресенията. В рамките на три години тя успява почти напълно да отстрани щетите от разрушенията.

Веднага след силните трусове започва събиране на помощи за пострадалите в национален и международен мащаб. Създаден е Всенароден комитет, който има за задача да събира помощи от България и чужбина. Международните помощи достигат над 60 000 000 лв. от повече от 30 страни.

Показателен е високият дух на хората, които в това време на разруха, загуби и страх намират сили да продължат живота си и се възстановят от бедствието.