Президентът на Косово Хашим Тачи на пресконференция вчера заплаши премиера Рамуш Харадинай със смяна от поста, ако не коригира становищата си и изявленията си за корекция на границите като възможно решение във връзка със споразумението за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, съобщи белградската агенция Бета.

Призовавам премиера да бъде по-рационален и по-отговорен в своите изявления, които са във връзка с диалога, заяви Хашим Тачи. Преди това вчера косовският премиер Рамуш Харадинай заяви, че идеята за корекция на границите като резултат от диалога със Сърбия е мъртва и при това изрази съболезнования на президента Тачи, че неговата идея не е успяла, предава БТА.

Тачи отговори на това на пресконференция, изтъквайки, че диалогът не е умрял и отново призова премиера да внимава какво говори. Сигурен съм, че премиерът трябва да коригира своето изявление и становища за процеса на диалога, заяви президентът на Косово. Хашим Тачи каза, че борбата с Белград се води на масата на преговорите в Брюксел и за това Косово има подкрепата на ЕС и САЩ. Той допълни, че е очаквал от премиера много по-рационален и отговорен подход.

Нашите постове не са вечни, президентите и премиерите могат да се менят, те идват и си отиват, а особено могат да се сменят онези, които не се поправят, заявил Тачи. От премиера очаквах да бъде по-рационален и отговорен, когато дава изявления във връзка с диалога. Един сериозен човек не говори всеки ден за войни и трагедии, а за реформи, казал Тачи. Косово ще бъде търпеливо по въпроса за присъединяването на Прешевската долина (в Сърбия - бел. ред.), а това е възможно, ако има единно становище, посочи Тачи.

Същевременно сръбската агенция Танюг съобщи, че комисията по външни работи на Европейския парламент днес би трябвало да приеме текст на доклад за Сърбия, който включва и компромисна поправка за възможност за корекция на границите между Сърбия и Косово. Всякакъв договор може да бъде приемлив, само ако е взаимно съгласуван и в съответствие с общата стабилност в региона и международното право, се казвало в текста на съгласуваната поправка. Общо 239 поправки, които са внесени към тазгодишния доклад за Сърбия на докладчика на Европейския парламент Дейвид Макалистър са сведени до 27 компромисни поправки, които трябва да влязат в окончателния текст на доклада за Сърбия, отбелязва Танюг.

Особено внимание на депутатите има компромисната поправка 25, която се отнася за дебата за възможна корекция на границите между Сърбия и Косово, включвайки "размяна на територии". В началото на текста се изтъква "мултиетническото естество на Косово и Сърбия" и се подчертава фактът, че "етнически хомогенни държави не би трябвало да бъдат цел в региона".