Ако проектът за подмяна на релсовия път на ул. "Граф Игнатиев" не беше променен, трамваите щяха да се блъскат челно при завоя с ул. "Алабин". Това обясни зам.-кметът по транспорта Евгени Крусев по повод твърденията, че общината неправомерно е подменила материалите за ремонта и е отстранила участник в обществената поръчка, който е предложил материалите, които в момента се полагат на обекта. "Целта ни е да осигурим най-доброто решение като качество, цена и гаранция на материалите.

В чл. 5 от договора с изпълнителя "Джи Пи груп" има клауза, че в хода на ремонта възложителя, тоест Столичната община може да заменя материали. Те се одобряват от строителния надзор, който прави анализ на цената. Разликата в цената на двата вида материали е 50 евроцента на кв. м, тоест стотинки. Фирма "Пандрол" дава 10 г. гаранция за материалите", каза Крусев. Той уточни, че промяната не е само в материалите, а в проекта. "Причината е, че първият проект имаше фрапиращи грешки и ако го бяхме изпълнили трамваите щяха да се удрят челно. Имаше и забележки по отводняването.

Получихме становище от "Столичен електротранспорт", че вместо да се подобрят показателите на релсовия път, те ще се влошат. Затова беше свикан експертен съвет и 29 души единодушно потвърдиха това становище и решиха, че проектът трябва да бъде променен. Затова възложихме поправките на друг проектант", добави Крусев. По думите му в идейния проект е било предвидено да се използват материалите, които сега се полагат на улицата, но при изработването на работния проект, проектантът ги е променил.

Според Крусев отстранения проектант трябва да даде отговор какво е наложило тази промяна. "Така че в момента ние изпълняваме идейния проект", уточни той. Според зам.-кмета по транспорта е "малко странно гражданска организация да лобира за определени фирми". "На мен ми е все едно коя фирма изпълнява ремонта. Основната ни цел е обектът да бъде изпълнен качествено и в срок", заяви Крусев и добави, че към момента не планира да подава оставка. Както "24 часа" вече съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова разпореди проверка, която да установи какво е наложило промяната на материалите.

Изпълнителят на ремонта на бул. "К. Величков" ще бъде отстранен и ще му бъдат наложени санкции, каза още Крусев при проверката на обекта. Причината е, че е установено, че на обекта се полагат материали, които нямат нужното качество. Това е потвърдено и от лабораторни анализи. По булеварда се прави обособено трасе за градския транспорт. Довършването на ремонта ще бъде възложено на общинската фирма "Софинвест", като се очаква дейностите да приключат до края на годината. Санкциите, които ще бъдат наложени, предстои да се изчислят, каза Крусев.