80 на сто от фирмите у нас не са наясно със системата на дуално обучение, по която може да си партнират с професионалните гимназии и да си "отгледат" кадри още от класната стая, наблягайки на практическата подготовка по свой стандарт.
В същото време 40% от компаниите се оплакват, че не им стигат квалифицирани специалисти. Това сочи проучване на Стопанската камара.
То бе огласено на конференция в Пловдив, която представи швейцарския, немския и австрийския модел за работа по проекти за дуално обучение, както и промените в закона за професионалното образование у нас.
Влизането им в сила ще даде възможност училищата вече да прилагат пряко дуалната система, а не само на проектен принцип.
От тази пролет Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Христо Ботев" първа сред пловдивските училища ще пробва да реализира прием по дуалната система.
Първите две години учениците ще се готвят в школото, а в 11. и 12. клас ще сключат трудов договор и практическата подготовка ще е на реални работни места на заплата във фирма "ТЕД".
Този подход дава отлични резултати в Австрия, посочи София Дамянова, която представи опита на Стопанската камара в Австрия. Там 80% от гимназистите учат професия, а 40 на сто от тях - по дуалната система.
Всеки трети мениджър на предприятие е завършил последната степен в образованието си именно по тази схема. Прилагането е стопило младежката безработица до 8-10%, а сред преминалите дуално обучение тя е едва 3-6%. /Марица.бг
Прочетете още
- 21:00 Гласът на служителите и системните недостатъци в МВР
- 08:00 Няма такава пропаднала държава, колата катафалка на Митко се движи свободно из града!
- 07:50 Фармацевти от семейните аптеки излизат сред хората с мисия за здраве и превенция
- 10:57 Скутаре трети ден без лекар – джипито се оказа свързано с разследване на злоупотреби