“Министър”, който наред с факта, че се оказа с отнети адвокатски права, никога не е практикувал юридическата професия, нищо, че парадира с дългогодишната си ангажираност в тази област. Защото работата на Иванов като НПО-агент по въпросите на правосъдието се свежда до това, което учените правят с опитни животни в лабораториите и което, в повечето случаи, няма нищо общо с реалността на дивия животински свят в джунглите.
Точно заради това, на оттеглянето на провалилия се правосъден министър трябва да се гледа като на реална възможност за истински старт на “съдебната реформа”.
Стана ясно, че лабораторни НПО-агенти, като Христо Иванов, могат единствено да водят политика на ерозиране и дестабилизиране на институция след институция. Но, всъщност, това е била целта на кукловодите му – създаване на гилдийно противопоставяне в съдебната власт. С цялата си риторика Иванов и обслужващите го “анализатори” и журналисти целят остро противопоставяне между съдии и прокурори. Заради това са и опитите да се внуши на обществото, че мястото на прокуратурата не е в съдебната, а в изпълнителната власт, т.е. тя трябва да бъде зависима от управляващите.
Смекченият вариант на тази крайна цел бе именно отхвърленото предложение на Радан Кънев и Христо Иванов – в прокурорската колегия на ВСС, квотата на избраните от парламента да е по-голяма от квотата на магистратите. Нещо, което много ясно бе посочено като грешно и от Венецианската комисия.
Добре е, че с окончателното приемане на промените в Основния закон, което трябва да стане в сряда от Народното събрание, поне за кратко ще се сложи точка на опита за овладяване на прокуратурата. На нови инициативи в тази посока, разбира се, ще станем свидетели още през януари, когато в България ще бъде получен поредният доклад на Европейската комисия по въпросите на правосъдието и вътрешния ред.
Разбира се, организаторите на съдийските протести целят и друго – нагнетяване на напрежението, което, в крайна сметка, да доведе и до дестабилизация на ключовия за управлението на съдебната власт Висш съдебен съвет и скорошна подмяна на състава му. Нещо, което няма да се случи, ако в преходните и заключителните разпоредби при приемането на промените в Конституцията се посочи, че този ВСС ще изпълни мандата си, който изтича в края на 2017 г.
Прочетете още
- 18:37 Опасност от нови пламъци в Пазарджик! Пожарникари и полиция пазят хората ВИДЕО
- 20:00 СНИМКИ на износени гуми предизвикаха гневна реакция от бащата на загиналата Сияна
- 20:54 Задействаха BG-Alert! Голям пожар гори край с. Песнопой, доброволци на терен
- 18:00 Асеновградчанка: Дете с тротинетка щеше да стане на кайма на ул. "Съединение"