Три забележителни книги, които разкриват част от българската история, представиха в Карлово бизнесменът и общественик Любозар Фратев и директорът на Регионалния Исторически музей Стефан Шивачев. Срещата с публиката – предимно литератори и и сторици от Карлово и Сопот, бе в рамките на традиционния Маратон на четенето, който библиотеката в Града на розите организира през април.
И трите книги са част от проекта на Любозар Фратев, подкрепен от Стефан Шивачев, доскорошната директорка на Пловдивската библиотека Радка Колева, редактора Данаил Георгиев и други литератори и историци. С възрождески дух Любозар Фратев чрез семейната фондация „Балкански културен форум” и фирма „Новиз” продължава да подкрепя издаването на ценни книги за българската история, които не са преиздавани през годините.
Отскоро читалители могат да разлистят страниците на „Източна Румелия” - един забележителен труд на големия български политик, журналист и общественик Михаил Маджаров. Нейното първо и последно издание е през 1925 година, година след като бележитият и автор я оставя за поколенията, припомни по време на срещата Стефан Шивачев.
„Из българските бурни времена” е една от книгите на немския журналист, военен кореспондент у нас по време на Съединението, Артур фон Хун, която също след скорошното и презиздаване със спомоществователството на Любозар Фратев вече може да бъде прочетена. Любопитна подробност е, че издателите са ползвали за издаването на тази книга оригинала, който се намира в библиотеката на Конгреса на САЩ.
Третата книга е единственият роман за Христо Ботев. Неин автор е писателят Георги Савчев. Редактор на това издание на кигата е доц. Владимир Янев. Според него авторът много успешно е комбинирал действителни факти и белетристика и е постигнал много добро повествование. Книгата е имала три издания, първото било през 1935 г, другите две - след 1944 година. Авторът е определено с леви убеждения, той писал прекрасни есета за Гео Милев, Йосиф Хербс, но по време на социализма Георги Савчев е забравен , припомни Любозар Фратев. Георги Савчев е автор и на романа „Дякон Левски”, който също не е преиздаван.
За мен издателската дейност на този вид литература е изключително важно, но без хора като Стефан Шивачев не бих могъл да го направя, сподели Фратев. Аз съм само фитилджията, шеговито отвърна историкът. Любозар Фратев благодари многократно на Стефан Шивачев, Радка Колева, Данаил Георгиев и на още няколко историци и литератори. Мога да правя това, защото зад мен стои фирма „Новиз” и семейната фондация „Балканки културен форум”, призна Любозар Фратев. Тук в Карлово обаче изпитвам огромно вълнение, защото съм много близо до моите родови корени. Родът на баща ми е Сопот и аз много бих се радвал ако някой от този край, от Сопот, ми помогне да намеря повече информация, да открия следа от предците на баща ми и дядо ми, сподели развълнувано пред публиката Любозар Фратев./Марица.бг
Прочетете още
- 18:00 Призив за поддръжка: "Аз съм българче" и "Под игото" тънат в бурени СНИМКИ
- 22:07 Второ предложение за брак на големия финал на "Като две капки вода" ВИДЕО
- 19:00 Място за игра или сметище? Пловдивчани се възмутиха от детска площадка
- 17:00 Изминаха 50 дни от загубата на Сияна, за 50 дни не се случи нищо!