8 акта за над 9000 лева, дела в прокуратурата, разследване на Икономическа полиция, автомобил, спрян от движение. Това е накратко досието на таксиметровия шофьор Николай Чучулски, разказаха за вестник "Марица" от Дирекция “Автомобилна инспекция” - Пловдив. Чучулски е страшилището за клиентките в Пловдив. За него вестник "Марица" писа неколкократно, а напоследък той се появи отново с няколко брутални изпълнения. По информация на "Марица" Чучулски сега действа край МОЛ "Пловдив", Централна гара и Четвъртък пазара.
“Рецидивистът” влезе в полезрението на “Марица” след писмо на наша читателка, която описва подробно как е била отвлечена и изнудвана от таксиста да плати двойно по-голяма сума от стандартната за разстоянието, което изминали. Възможно ли е един таксист да постави на колене държавата, подигравайки се с всички институции? Разследване на “Марица” показва, че това не само е възможно, но и далеч не е изолиран случай. В града действа цяла група таксиметрови фирми, които източват бюджета, крадат ДДС и на практика се подиграват с цялата държавна машина.
Чучулски, срещу които в ДАИ има множество жалби, ползва разрешителното на фирма ОСУР ЕООД. Към същата фирма работят още 93 автомобила. Преди две години те са били повече от 200. Дружеството, което е регистрирано по ДДС, е собственост на Георги Ганев Чобанов (40), ром, от Сливен. На негово име са регистрирани още 2 фирми за таксиметрови превози “БГ Груп” и “Корект Транс”. Последните две са с прекратени регистрации по ДДС и фигурират в списъците на длъжниците на НАП. Имат и запори от “Ти би ай Лизинг”. Задълженията на ОСУР към бюджета са близо 300 хиляди лева. Дружеството е регистрирано през 2011 година на името на Георги Ненов, а след това е прехвърлено още няколко пъти. През 2012 трите фирми са регистрирали между 50 и 60 осигурени лица в НОИ, а през 2013 ОСУР декларира само 9 души с трудови договори.
Всъщност според запознати името на фирмата изобщо не е избрано случайно - то е палиндром на РУСО (старата абревиатура на НОИ). На практика компаниите , които предоставят разрешителни или ефир на таксиметрови шофьори калкулират сериозни печалби.
Това обаче далеч не означава, че в бюджета влизат приходи от ДДС или данък печалба.
Къде се къса
нишката?
На практика таксиметровите превози са на два режима - регистрационен в ДАИ и разрешителен към съответната община. За да бъдат регистрирана, фирмата представя в инспекцията регистрация, договор с професионално компетентно лице, което задължително не е осъждано и свидетелствата за регистрация на автомобилите, с които работи компанията. В общината за всеки автомобил се вади отделно разрешително, което позволява да се работи на съответната територия, плаща се такса, която е в размер на 160 лева за 2 години и се представя документ за липса на данъчни задължения. Според запознати обаче в нередки случаи последният документ може да се фалшифицира или при натрупани сериозни задължения просто се регистрира нова фирма.
Въпреки че въпросът с въвеждане на патент или лиценз е поставян многократно, на този етап това не се е случило. А приходите от таксиметрови услуги в хазната на практика са минимални.
Част от таксиметровите шофьори укриват доходи, като ползват два таксиметрови апарата. Единият е регистриран в ДАИ и в НАП, а другият е фискализиран на измислена фирма. По този начин са излъгани не само клиентите, но и държавата.
Ако клиентът се опита да си търси правата, се озовава в Параграф 22. За да пусне жалба в ДАИ, той трябва да представи касова бележка, а също така да посочи модела и регистрационния номер на автомобила. Само че в повечето случаи той получава фалшив касов бон, а е прекалено афектиран, за да запомни номера на таксито. От ДАИ нямат правомощия да издирват или задържат нарушители.
Единственият шанс е бърза реакция и жалба в полицията, както в случая през май 2014, когато таксиметровия шофьор Атанас Андонов (37) опита да отвлече абитуриентката Таня Майсторова. Момичето отказало да плати нагло поисканата от него сума от 30 лева за 2 километра пробег.
Мъжът обикалял града с
клиентката си против волята й
и само лъжливата є заплаха, че е дъщеря на полицай, накарала служителя на таксиметровата фирма да я освободи срещу 20 лева откуп. Похитителят таксист Атанас Андонов бе задържан по сигнал на други шофьори от същата стоянка, които бързо го разпознали. Оказало се, че е “копърка” с множество актове, който ползвал фалшиви стикери на голяма таксиметрова компания. Апаратът му не е фискализиран и бил манипулиран. Тогава служителите на ДАИ му съставиха актове на стойност 9000 лв. за множество нарушения.
Срещу Чучулски още през 2012 е внесен обвинителен акт по чл. 171 за нарушение на интелектуалната собственост. Той е осъден на 3 месеца условно и 500 лева глоба.
Прочетете още
- 22:22 Мощна буря в Пловдивско! Стихията пречупи бетонен стълб СНИМКИ
- 21:12 Мелето край Пловдив: 24-годишен навлязъл в насрещното, четирима са в болница
- 16:00 Ето каква е празничната програма на Пловдив за 24 май
- 15:00 Спипаха на ВИДЕО куриерка да дърпа райски газ зад волана, тя: "Какво ви интересува какво правя"