В Силистренско вече започна масовото колене на прасета по селата. Кметове звънят и горещо препоръчват на частните стопани да теглят ножа на животинките си и да си приберат месото във фризерите, за да не се стигне до умъртвяване и загробване, ако болестта стъпи в района. А тя вече е сравнително близо, тъй като огнище на африканската чума по свинете е регистрирано във Варненско.

Над 1900 са прасетата в областта, регистрирани в над 960 частни дворове, които трябва да минат под ножа. От Агенцията по безопасност на храните в Силистра твърдят, че на сто процента са регистрирани домашните прасета. Все още не сме в опасната зона, но е по-добре месото да остане за консумация на хората, докато е време, коментира областният управител на Силистра Ивелин Статев. Мерките са превантивни, за да не тръгне заболяването в цяла България. Затова се правят и кланетата по домовете, заяви Кристиян Якимов, ветеринарен специалист от Тутракан. Според него опасна е ситуацията в зоната от три километра при регистрирано огнище на болестта. Там ще бъдат избити всички животни. В десет километровата зона пък ще бъде спряно движението на животни поне в продължение на два-три месеца, докато се установи, че няма нови болни прасета.

Затова е и това превантивно клане по домовете, за да могат хората да си усвоят месото, а и така се прочиства ивица в пъти по-голяма от десет километра, за да не пламне надолу към България и нагоре към другите държави, допълни Якимов. На практика пълен контрол над всичко не може да бъде направен. Болестта може да бъде пренесена чрез фуражи, храни, подметки на обувки, гуми на колите, ръбове на дрехите. Селските кметове в Силистренска община са предупредили всички частни стопани, да вземат мерки. Разпореждането дошло с обаждане от общинския кмет, че ако не се заколят прасетата, ще минат да им ги вземат за евтаназия, заяви кметът на Сребърна Георги Иванов. Някои са взели присърце препоръките, други са започнали да се тюхкат и вайкат, разказва кметицата на Ветрен Иванка Славова. И въпреки това в повечето от домовете Коледата е дошла, въпреки неприятното усещане да се коли прасе в тези горещини, коментира Любен Сивев, кмет на Община Кайнарджа.

Атанаска Димитрова от Ветрен разказва, че на майка й и е станало много мъчно за прасето. Наддавало е добре и са го заклали на 120 кг, а до декември е щяло да стигне до 200 кг. За тях това е загуба. Принудили се да вземат и фризер на заем, за да има къде да го приберат. Нов фризер ще купува пък Донка Михайлова. Наличните били пълни с 50 кг риба, а жената не иска да я изхвърля. И вместо да правят лютеница топят мас и вместо печен пипер ядат кебап и джумерки днес. А иначе дезинфекцията по граничните пунктове продължава. Издадена е заповед, която пък да ограничава достъпа на мераклии за гъби и билки в районите около големите свинекомплекси в Силистренско. Ловните дружинки пък са изкопали по места ями, в готовност ако ако се наложи да се загробват животни.