В Националния регистър за осиновяване има около 2500 деца за осиновяване, а 2300 деца са при приемни семейства. Няма деца, които умишлено се крият. Причина номер едно да не се вписват деца в регистъра за осиновяване е отказ от страна на биологичните родители. Затова искаме промяна в закона, подчерта зам.-социалният министър Деница Сачева.
По думите ѝ с подготвяните промени социалните работници ще могат да подават искане пред съда за вписване на детето в регистъра. Няма да може биологичната майка да се появява веднъж на шест месеца, за да не си губи родителските права и да прибира помощи, категорична беше Сачева. Държавата няма статистика колко такива родители има, но зам.-социалният министър посочи, че „се работи по хиляди случаи годишно”.
Намалява интересът към осиновяване на деца у нас
Според Семейния кодекс и сега има текст, според който ако биологичният родител не потърси половин година детето си, то може да бъде вписано в регистъра за осиновяване. Такъв пример беше даден в репортаж на Нова телевизия. Ще направя проверка и ще дам повече информация след приключването ѝ, каза Сачева.Причина номер едно за изоставяне на деца е бедността, а причина номер две – предразсъдъци, категорична беше Сачева. Според нея няма статистика какъв е етническият произход на изоставените деца, но е факт, че в картите родителите редовно пишат своя произход.Прочетете още
- 17:14 Катастрофа блокира Тракия в посока морето – закъснение от поне 30 минути
- 14:44 Сблъсъкът на АМ Тракия: Колата е пометена в аварийната, ранен е столичанин СНИМКИ
- 18:00 Затворени врати, заключени съвести: дете замръзна на автогарата в София
- 15:51 Военният, прострелял смъртоносно приятел, с първи думи пред съда