ЕС реши да прехвърли отговорността за бежанците на Турция, за да не си мърси ръцете, като при това Анкара получи твърде много власт, счита австрийския външен министър Себастиан Курц в интервю за германския вестник Die Welt.„Ние трябваше да прехвърлим на Турция само тези задачи, за които участието на турската страна е безусловно необходимо, а именно предоставяне на убежище за мигранти, заявил Курц. Но когато ЕС делегира на Анкара задължения по осигуряване на сигурността по общата граница, възниква внушителна зависимост, която е много опасна” – заявил Курц.

Според министъра, мнозина политици се опасяват, че контролът над граничната зона няма да мине без прилагане на насилие. ЕС обаче не може просто да вземе и прехвърли тази „мръсна работа” на Турция, за да не се мърси самият той.

Сътрудничеството с Анкара е най-важният елемент от миграционната политика на Ангела Меркел, обаче Турция не предприема никакви действени мерки за регулиране на кризата. Според Курц, Ердоган използва споразуменията с ЕС като допълнителни лостове за натиск над Европа.