Местни избори отминаха, а в голяма част от Общините дори вече успяха да изградят структурата си. Съставът на местните парламенти е ясен, както и управляващите тази, важна за всеки регион, структура. В края на годината най-актуалния въпрос е бюджетът за следващата година и разпределението му в отделните сфери. Лобитата в местните парламенти, съвсем логично, “дърпат чергата” към своята приоритетна област. Част от общините вече запретнаха ръкави и имат говоти проекти за бюджет, които очакват Обществените обсъждания, след което финалният вариант предстои да бъде гласуван.
Какво се случва със спорта?
“Надникнахме” в проекто-бюджетите на част от Общините в търсене на спортната субсидия. Именно тя ще определи посоката на развитие на футболните клубове от Югоизточната В група. Всеизвестно е, че Общините са основният спонсор на клубовете и в българската трета дивизия от години е в сила зависимостта Община – футболен клуб. Когато общинарите “спрат кранчето” за спорт, в частност футбол, клубът изчезва в очакване на по-светло бъдеще.
Малко са клубовете, които са успели да развият по-успешната и от пазарна гледна точка по-логична формула, а именно общинска субсидия плюс букет от фирми-спонсори. Този формат обаче все още е рядкост, което създава сериозен стрес във футболните ръководители, особено преди избори.
Опитахме се да “нарисуваме” картината около бъдещите бюджети на общините от Югоизточна България, която би трябвало да покаже посоката на развитие на всеки един клуб.
Тазгодишните 18 участника в Югоизточната В група са разпределени в 16 общини. Община Пловдив е с най-голямо присъствие в тазгодишния шампион – Марица, Спартак и Евроколеж. “Колежани” са единственият клуб, който всъщност не се “вълнува” от общинските средства. Както е известно, Евроколеж е представителен отбор на ЕВУИМ (б.а. Европейско висше училище по икономика и мениджмънт) и финансирането на клуба идва от висшето училище. Но всички останали 17 клуба в Югоизточната В група имат “вземане-даване” и предимно “вземане” с местните Общини.
Проверка на zona90.com показа, че до момента само три Общини са обявили проекто-бюджетите си – Пловдив, Асеновград и Съединение. В останалите региони текат процедурите по Обществено обсъждане и допълнения, възникнали в резултат на допитването до жителите.
Ето и обявените публично средства за спорт в споменатите общини:
Асеновград
Спортни бази – 1 842 269 лв /част от тях/
Спортни клубове – 350 000 лв.
Пловдив
Спортни бази – 2 762 290 лв.
Съединение
Спортни бази – 142 000 лв.
Ситуацията в общините Димитровград, Свиленград, Първомай, Нова Загора, Несебър, Тунджа, Сливен, Бургас, Карлово, Казанлък, Карнобат, Раковски и Раднево, е все още на етап обществени обсъждания и проекти.
Очакванията са до края на годините, бюджетите във всички Общини да бъдат изготвени, гласувани и приети. След това ще могат да бъдат правени изводи за бъдещето на клубовете, в зависимост от общинската субсидия.
Очаквайте утре подробности за ситуацията в Североизточна България!