Нарочена за гадателка жена от пловдивското село Труд търси от две съдилища - Окръжният и Районният съд в Пловдив, компенсация от 10 000 лева заради незаконно лишаване от свобода. Заради това, че е лежала в Сливенския затвор от 18 септември 2007 до 20 август 2009 г., първоначално тя претендирала за 80 000 лева обезщетение, но искът за разликата над 10-те бона е отхвърлен. Делото е разпределено в Пазарджишкия окръжен съд. Сагата се води от юли 2012-а и засега не се вижда краят.
Първоначалните претенции на врачката били за 80 000 лева, поискани по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. През 2005 година жената била осъдена от районните магистрати в Пловдив за измама на три години лишаване от свобода, от които излежала година и 11 месеца в Сливен, след като наказанието било потвърдено от Окръжния съд. Тя подала молба за отмяна пред ВКС с мотива, че присъдата е наложена на етническа основа. Искането било отхвърлено, но тогава обжалвала пред Европейския съд в Страсбург. Оттам се произнесли, че е била лишена от справедлив процес в нарушение на Европейската конвенция за правата на човека. Така по върнатото дело присъдата била променена в условна със същия срок, но с три години отлагане на изтърпяването, а заради излежаните в зандана 23 месеца сега врачката търси парична компенсация.
Под клетва братът на гадателката Ангел Желязков разказва, че тя много страдала, след като я вкарали зад решетките за врачуване. Оставила семейство и малки внуци, чувствала се виновна пред тях, започнала да вдига кръвно. Пела "една камара хапчета", вливали лекарства от банки. Докато била навън, нямала здравословни проблеми. Съкилийничката Атанаска Велева също твърди, че набедената за гадателка изпадала в нервни и сърдечни кризи, твърдяла, че е невинна и не била врачувала за пари. Малко преди да бъде освободена, получила инсулт и търпяла унизително отношение от лекари в ямболска болница, защото е циганка. Условията в затвора били мизерни, а храната - несъобразена с потребностите на хора с тежки заболявания.
Преди дни Окръжният съд в Пазарджик прекрати делото и го препрати към Районния, тъй като според Гражданския процесуален кодекс окръжните съдилища като първа инстанция разглеждат спорове за над 25 000 лева. Преди това казусът е минал през всички инстанции до Върховния касационен съд (ВКС), откъдето е върнат обратно в Пазарджик за отстраняване на фактически грешки.
Напишете коментар