Почти наполовина са свалени пределните цени за санирането по безплатната програма на правителството. Това става ясно от новата таблица с референтните стойности на отделните видове дейности, качена на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).Досега максималните стойности бяха 350 лв./кв.м с ДДС, или 300 лв. без данък. Сега цените падат съответно до 192 и 160 лв. Tаванът на цените по държавната програма се оказа значително по-висок в сравнение с цените, постигнати по европейския проект за обновяване на жилищните сгради, по който се изпълняват същите дейности. В резултат регионалното ведомство е направило свой анализ, който е показал, "че има възможност за намаляване на лимитите".

На среща с регионалния министър Лиляна Павлова и екипа й с близо 300 кметове, областни управители и общинари те бяха информирани, че има нови пределни цени, с които трябва да се съобразяват, така че да се обнови максимален брой сгради. Бюджетът на програмата е 1 млрд. лева, пише "Флагман".

Павлова предупреди кметовете да провеждат търговете много стриктно, защото министерството ще ги следи изкъсо.

"Всеки лев, похарчен извън необходимото, ще лиши гражданите от възможност да се възползват от програмата, за това е нужно да се правят икономии", каза Павлова. Тя дори посъветва кметовете да прегледат обществените поръчки внимателно. Ако са включени дейности, които са недопустими по критериите на програмата и излизат извън енергийната ефективност, те трябва да ги прекратят предварително, обясниха от регионалното ведомство. Анализът показал, че в някои случаи търговете включвали и озеленяване, което е недопустимо, държавата няма да покрива тези разходи и те ще останат за сметка на общините.

"Ако установим пропуски, ще бъдем безкомпромисни. Затова ще има стриктен контрол", заплаши регионалният министър с надеждата да няма разточителство. Санкции ще има не само за кметовете, които допускат нарушения, но и за тези, които не подават информация за напредъка по програмата.

До момента са сключени споразумения за 2000 сгради, а се работи по 600 от тях. Най-много одобрени блокове има в област Бургас - 245, следвана от Благоевград, Хасково, София, Пловдив и Стара Загора. Предстои да се направят сметки според проведените обществени поръчки, за да се види каква част от парите вече са "резервирани" и колко финансов ресурс остава.

Още при определянето на високите пределни цени сметките сочеха, че по тях могат да се обновят до 1000 сгради, а на саниране подлежат 20 хил. в цялата страна. Затова, въпреки че от 1 януари по безплатната програма се приемат и малки блокове с под 36 апартамента, приоритет остават големите панелки, предупреди още Лиляна Павлова.