Т.е. към момента не достигат близо 38 хил. гласа, за да се изпълни условието, записано в закона – на референдума да са участвали поне толкова хора, колкото в последните парламентарни избори, за да бъде той задължителен за депутатите.
Въпросът е дали с последните обработени протоколи в ЦИК този таван няма да бъде надминат.
Избирателите дадоха категоричен отговор „да” и на трите въпроса в допитването – за преминаване към мажоритарен избор на депутати, задължително гласуване и за драстично намаляване на партийните субсидии.
При всички положения обаче резултатите от референдума ще бъдат обсъдени в парламента.

ЦИК ще трябва да обяви резултатите от референдума до 5 дни от провеждането му. Над 71% от участвалите в референдума искат мажоритарна избирателна система.
Според противниците на мажоритарния избор възможност да се гласува за личности има и в пропорционалната система. Преференциалното гласуване обаче трябва да е задължително и без процентен праг за пренареждане в листата. Така подредбата на партийните листи действително ще се решава от суверена, а не от партийните централи.
Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?



Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 18:37 Тежка катастрофа с тир, твърдят, че има пострадало дете и човек с откъснати крайници