НАТО изпраща корабите си в гръцки и турски води в Егейско море, за да спират дейността на трафикантите на бежанци към Европа. Това обяви генералният секретар Йенс Столтенберг, който приветства Атина и Анкара за това, че допуснаха мисията на тяхна територия.
Столтенберг подчерта, че Алианса ще разшири сътрудничеството си с европейската гранична агенция "Фронтекс" и ще увеличи броя на корабите, които има на разположение.
"Разширяваме зоната си на активност в териториалните води на Турция и Гърция. Споразумяхме се за тясно сътрудничество с тези две държави, които са наши съюзници. Мисията на НАТО е ясна. Корабите на Алианса не са в Егейско море, за да спират и да връщат обратно лодките в мигранти и бежанци. Нашите кораби са в Егейско море, за да помогнат на турските и гръцките власти да прекъснат мрежите за трафик на хора и да заловят самите трафиканти. До момента активността на НАТО се ограничаваше само в международни води, тъй като Гърция и Турция не бяха разрешили достъп до териториалните си води и въздушното си пространство", каза Столтенберг
В момента Германия ръководи мисията на Алианса, която беше договорена миналия месец. В нея участват кораби на Канада, Турция и Гърция. Великобритания също обяви, че ще се включи в мисията, като ще предостави още няколко кораба и хеликоптер.
По темата вижте и видеото на Bulgaria ON AIR
Прочетете още
- 23:01 GlasNews за тройното убийство: Проговориха местни и приятели на жертвите, Сарафов сравни случая с Twin Peaks ОБЗОР
- 19:08 Местен избухна за кървавия ужас в Петрохан: Те бяха мои съседи. В планината хората се спасяват взаимно СНИМКИ
- 16:55 Мъж ритна в лицето 13-годишен младеж заради игра със снежни топки
- 21:00 Слънцето удря отново: магнитна буря се задава, възможни пикове до G2