Футболните стадиони в България, които през последните години потънаха в руини вече могат да се надяват на по-добро бъдеще. С окончателното приемане на закона за спорта срокът за отдаването им става 30 години. Така ще се намерят желаещи да направят нещо с игрищата, които по принцип са на много добри места в градовете.

Най-важното е, че няма ограничение клубът от какъв вид е - дали е сдружение с нестопанска цел или търговско дружество. Или за първи път в историята всички са равни! Единствено ти трябва инвестиционна програма за общинските и държавни спортни обекти. Спортната инфраструктура е с най-бавна възвращаемост от всички, защото от стадион и спортна зала трудно се печели.

Но пък и нямаше как положението да остане такова. Защото рухналата трибуна на "Лаута" след още няколко години ще ни се струва като мил спомен. В изказване от парламентарната трибуна днес Весела Лечева пък обяви, че в закона не е приет предложен от БСП списък с националните спортните обекти. Не стана обаче ясно каква точно привилегия ще получат по този начин въпросните съоръжения.

Предложението бе те да бъдат включени към Олимпийски център, но обектите и към момента са в активите на търговските дружества Национална спортна база ЕАД и Академика 2011 ЕАД с принципал Министерството на младежта и спорта, като един от тях - Зимният дворец на спорта бе представен само преди дни след основен ремонт. Ако скритият подтекст на Лечева е защитата на тези обекти, то те и към момента са защитени от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, като са изброени поименно в неговите Преходни и заключителни разпоредби.