Акад. Георги Марков е един от най-авторитетните български историци. Кореняк пловдивчанин. Завършил е Софийския университет. Специализирал в Института за европейска история в Майнц, ФРГ. Дългогодишен директор на Института по история към БАН. 

Какъв празник е 22 септември?

- Дълго време той не беше отбелязван. Трябваше  това  велико събитие в новата ни история да се върне в празничния календар. След Освобождението и Съединението България остава  васално княжество на султана.  До 1908 г. на гарата в Пловдив се мотаят началници с австрийски униформи - Източните железници в Южна България са австро-германски, но самото дружество принадлежи на Османската империя. Дори фаровете по черноморското крайбрежие са били чужда собственост.

За наша гордост има пловдивско участие в извоюването на независимостта.

- Дипломатът Иван Гешов, чието отзоваване от Цариград става формален повод за обявяване на независимостта, е  от влиятелна пловдивска фамилия -Гешови, дава идеята за независимост и предлага да напусне Цариград, след като демонстративно не е поканен на приема за рождения ден на султана с мотив, че България не може да се реди сред другите независими държави.  Премиерът Малинов му пише:  Напуснете! България не може да търпи такова отношение!

- Спечелили сме трудна битка?

- Битката е ожесточена - Османската империя иска 500 млн. златни франка обезщетение, включително и за Източните железници. Премиерът Малинов дава 82 млн., и то не защото не можем да дадем повече, а заради националната чест.

 Русия  предлага посредничество. Всъщност имаме голяма полза от болшевишката революция. Русия опрощава на султана  дължимите  82 млн. репарации от Руско-турската война през 1877-78 г., които България трябва да изплати на Москва като нисколихвен заем. Ние изплащаме на Русия 2 млн. златни франка. След болшевишката революция Русия е затънала в милиарди дългове, които вождът Ленин отказва да плаща, както и да търси дълговете на  царска Русия! Така и ние веднъж да имаме късмет в международните отношения! 

- Научихме ли най-важния урок от 1908 г.?

- Това е успех на нашата дипломация, зад която обаче стои силна армия. Няма да се оставим да бъдем изнудвани от Високата порта и да плащаме половин милиард златни франка, казва Фердинанд на император Николай Втори. Тогава обаче България е била в състояние да воюва. Редовната армия е 45-хилядна. Само 4 г. по-късно за Балканската война  е мобилизирана 600-хилядна армия.

Доколко сме независими днес?

- Ще въздъхна дълбоко. За пръв път се отказахме от голяма част от държавния си  суверенитет, влизайки в ЕС - не само ние, а и другите държави. Все пак обаче ЕС не е федерален съюз. Европейските държави имат своя вековна история. Не можем да сме Съединени европейски щати. Не можем да сме европейци изобщо.

За разлика от Доналд Тръмп, чийто дядо Фридрих е баварец, но президентът е вече американец и се обявява срещу  злите германци, конкуриращи пазара с колите си. 

Но в Европа първо сме българи, германци, а после сме европейци, не обратното. Както казах още през 2006 г. : Европейската мечта е да живеем като европейци в България и да бъдем българи в Европа!