Нова пазарна тенденция се очертава на пазара на земеделска земя. Сделките за малки, неокрупнени парцели са все по-честа алтернатива на тегленето на банков кредит. Тъй като подобни имоти носят ниска доходност, собствениците решават да ги продадат вместо да теглят кредит, за да си осигурят пари за покриване на спешни разходи или за инвестиции в нови бизнеси. Това сочат данните на водещата българска компания за купуване и наемане на земя „Агрион”.
Сделката по продажбата се реализира бързо, реално собственикът не се ангажира с плащането на лихва, не се начисляват и други такси и комисионни, характерни за традиционното кредитиране. Освен това няма ограничения, свързани с целта на получените средства, както е при кредита и документалното доказване на доходите на кредитоискателя.
За собствениците продажбата на малък парцел в неатрактивен регион, за който са получавали несигурна рента през годините, се оказа по-атрактивен вариант за осигуряване на финансови средства, отколкото тегленето на кредит от банка или фирма за бързи кредити, смятат експертите. „Нашите клиенти попадат на некоректни арендатори, наплашени са от псевдопосредници, а малките неокрупнени имоти носят все по-ниска доходност. Така най-логичният вариант е да продадат сега”, коментираха от „Агрион”. Оказва се, че не са малко случаите, в които няма подписан договор, а само устна договорка с арендатора за стопанисването на имота, а често рентата се плаща в произведена продукция или с голямо закъснение. Това също обезкуражава собствениците да управляват активно земята, посочиха от компанията. Освен това пазарните анализи показват, че близо една-четвърт от собствениците попадат в графата „бели петна” и изобщо не знаят дали и кой им управлява имота и каква точно е рентата за него.
На пазара преобладават сделките за малки парцели до 10-15дка, които сами по себе си не са много атрактивни за развитие на модерно и ефективно земеделие. Друга причина за продажбата на земя вместо тегленето на кредит е желанието за първоначални инвестиции в други бизнеси или за покриване на нуждата от оборотни средства. Прогнозите на „Агрион” сочат, че доходността от малките парцели ще намалява и точно сега е моментът за реализирането им на пазара.