Американски учени призоваха Световната здравна организация да предприеме незабавни действия срещу бързо разпространяващия се вирус Зика. Според учените заразата има "взривоопасен потенциал" и може да зарази много хора.

До този момент Зика е регистриран основно в Южна Америка, но се появиха първи случаи в Европа и Съединените щати.

В статия за американско списание за здравеопазване учените призовават в СЗО да си вземат поука от вируса ебола и да свикат извънредна среща на комитет с експерти по заболявания. Те допълват, че в рамките на две години може да бъде подготвена ваксина за тестове, но за широка употреба едва след десетилетие.

Според лекари бавната реакция на СЗО при разпространението на вируса ебола в Африка най-вероятно е коствала живота на хиляди хора. Специалистите предупреждават, че може да се разрази подобна катастрофа, ако не се предприемат спешни действия срещу вируса Зика.

Заразата, свързвана със спиране развитието на мозъка на бебетата, доведе до паника в Бразилия. Хиляди хора страдат от нея в 20 държави.

Пренасяният от комари вирус изправи на нокти Бразилия. Над 200 хиляди войници са мобилизирани в южноамериканската страна.

Президентът Дилма Русеф призова Латинска Америка да се обедини в борбата срещу вируса. Тя каза, че споделянето на информация за заболяването е единственият начин то да бъде победено.

За следващата седмица е насрочена регионална среща на здравните министри.

Вирусът Зика е открит в маймуни през 1947 година в гористата местност Зика в Уганда. Първият случай на заболяване сред хората е през 1954 година в Нигерия, но от десетилетия вирусът не представлява голяма заплаха за хората и научната общност го пренебрегва.

Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR

547 гледания   |  Още видео
Гласувай:
0 гласа