Общинските болници в областта може да преминат към МБАЛ „Пловдив”, за да отговорят на новите здравни критерии. По този начин ще успеят да сключат договор с НЗОК. Идеята оповести вчера директорът на болница „Пловдив” доцент Георги Йорданов. Възможно е в холдинга да се включат стационарите в Карлово, Раковски, Асеновград, Първомай и други в областта. Подобен вариант вече е одобрен от здравното министерство за болниците в Шумен, Нови пазар и Велики Преслав, тъй като Шумен е една от областите, в които има най-остър недостиг на кадри. 

Според доцент Йорданов подобно обединение е добър вариант да се запазят лечебните заведения в малките общини и да се гарантира медицинското обслужване на пациенти от отдалечените райони. Много от малките болници са изключително притеснени от новите условия, които се поставят, и не знаят дали въобще ще могат да оцелеят. Големи тревоги буди изискването за спешно-приемно отделение, клинична лаборатория, определен брой специалисти, рентген и още много други. 
Болница МБАЛ „Пловдив” е собственост не само на държавата, но и на 17 общини от областта. Делът на община Асеновград в Окръжна е около 2 процента. Ако тя си "импортира" болницата тук, ще получи около 20 на сто. Същото важи и за Карлово, даде пример доцент Йорданов. Той допълни, че стационарът в Асеновград обслужва Лъки и транспортът на един болен с инфаркт, който трябва да премине, за да стигне до инвазивна кардиология, става много тежък. А МБАЛ "Пловдив" е най-голяма в страната като комплекс. Тя е много мощна, защото почти липсват такива структури, които имат Център за трансфузионна хематология, Спешна помощ и много отделения.

Предварителни разговори на този етап са водени с представители на община Пловдив и с кмета на Стамболийски. За за да стане обаче обединението факт, са необходими и решения на общинските съвети, не само одобрение на здравното министерство./Марица.бг