Окръжният съд под тепетата определи условна присъда от 7 месеца за 52-годишния Димитър Гълъбов, който по непредпазливост е причинил смъртта на 70-годишната Йорданка Христоскова. Присъдата е гарнирана с три години изпитателен срок и лишаване на водача от правото да управлява автомобил за срок от 7 месеца. Гълъбов ще трябва да заплати и съдебните разноски в размер на 2169 лева.

Инцидентът се е случил на 25 април 2016 година в отсечката между село Йоаким Груево и кръстопътя Вълев мост. Тогава Гълъбов, който живее в град Кричим, се прибирал от Пловдив, където провеждал тренировки по бойни изкуства. С него в колата пътували и две непълнолетни момчета, които той тренирал и карал към домовете им.

Те пътували малко след 21 часа с автомобил „Мицубиши Каризма“, собственост на сина на подсъдимия. Времето било лошо, валял силен дъжд, настилката била мокра, липсвало и каквото и да е улично осветление. В отсечката между 22-и и 23-и километър колата настигнала 70-годишната Христоскова, която ходела по пътното платно в същата посока. Жената била облечена в тъмни дрехи. Гълъбов настъпил спирачките, но не успял да предотврати удара, при който жената починала на място.

Автотехническите изследвания сочат, че автомобилът се е движил със 74 км/ч., което е в рамките на разрешената максимална скорост за междуградските пътища. Според държавното обвинение обаче, треньорът по бойни изкуства не е съобразил скоростта с атмосферните условия и конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко видимо препятствие. Експертизата показала, че той е трябвало да се движи с 45 км/ч., за да е можел да предотврати инцидента.

Прокурорът подчерта, че пешеходката е била на пътното платно, което е било и пряка предпоставка за инцидента. Той определи действията на бабата като почти самоубийствен акт. Жената е имала и мозъчно заболяване, което предполагало дезориентираност и обяснява защо тя е била на шосето.

И двете страни по делото изтъкнаха добросъвестното процесуално поведение на Димитър Гълъбов. Той е останал на мястото на инцидента, поставил е авариен триъгълник на платното, за да сигнализира на останалите водачи и е оставил децата в колата, за да не стават свидетели на ужасяващата гледка.

Подсъдимият призна изцяло вината си пред съда и поиска делото да се разгледа по съкратената процедура, без разпити на свидетели и вещи лица. Прокуратурата поиска една година условна присъда, с изпитателен срок от три години, но съдебният състав, в лицето на съдия Евстатиева отреди по-леко наказание - 7 месеца, със същия изпитателен срок. Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-Пловдив.