Ръководството на „Пловдив 2019” обвини общинските съветници в неразбиране на дейността на фондацията и незаинтересованост към работата . Това се случи със серия изявления, след като Общинският съвет не върна издателя Манол Пейков в Управителния съвет. Освен това местният парламент отказа да вдигне от 5 на 50 хил. лева прага на парите, които изпълнителният директор може да харчи без предварително одобрение. „Това недоверие е дълбоко обиждащо, ще напусна Управителния съвет, в който работя от 7 години. И искам да подчертая, че никой от нас не получава пари за това”, заяви Пенка Калинкова. Тя е член на Управителния съвет от гражданската квота. Подобни намерения заявиха и Мариана Чолакова и Милена Чакандракова. Два часа по-късно на пресконференция Калинкова потвърди, че ще хвърли оставка, но след нарочната сесия на местния парламент на 12 юли, която ще се занимава само с дейността на „Пловдив 2019”. Чолакова обяви, че за нея въпросното заседание на съветниците ще бъде лакмус, а Чакандракова допълни, че всеки от тях може да си тръгне всеки момент.

Напрежението витае около ръководството на фондацията от няколко седмици. Проблемите започнаха преди месец, когато съветниците гласуваха анблок от Управителния съвет да бъдат освободени Амелия Гешева, която вече беше назначена за зам.-министър на културата, и Манол Пейков. Искането за Пейков беше мотивирано с конфликт на интереси около издаването на книгата „Махалата”. Колегите му от „Пловдив 2019” го подкрепиха и част от съветниците отчетоха като грешка освобождаването му. Очакваше се вчера той да бъде върнат във фондацията. Когато обаче кметът направи предложенията за хората, които да заемат свободните места в съвета, името на Пейков не беше сред тях. Други номинации нямаше и съветниците с голямо мнозинство избраха зам.-кмета с ресор култура Александър Държиков, председателката на Регионалната занаятчийска камара Тони Симидчиева  и Антон Баев, който наскоро оглави Дружеството на пловдивските писатели. По предложение на Пепа Деведжиева от Реформаторския блок този път това стана с отделно гласуване за всеки, а не анблок.

„Никой от тези, които отчетоха освобождаването на Манол Пейков, не предложи той да бъде избран отново. Не приемам омаскаряването на когото и да е”, коментира Мариана Чолакова.

Тя, Калинкова и Чакандракова обясниха, че искането изпълнителният директор на „Пловдив 2019” Кирил Велчев да може да харчи до 50 000 лв. без одобрението на Управителния съвет е било направено по препоръка на европейския мониторинг.  „В Европа в подобни случаи имат право да разходват до 100 000 евро. Сега дейността на фондацията ще бъде блокирана, защото за отпускането на всяка сума се събират куп подписи”, каза Чакандракова. Съветниците обаче намериха прага от 50 000 лв. за прекален. "За българските реалности това са пари за една кола и трябва да има по-прецизен регламент", заяви Божидар Здравков от ДСБ. Ангел Иванов от БСП пък се усъмни в начина, по който се разходват средствата, и даде за пример онлайн брошура от 30 страници, за чието изработване ще бъдат изплатени 10 000 лв. След вота от Управителния съвет уточниха, че върху харченето на пари има много строг контрол и няма разход, който да не е одобрен предварително от специалист по финансово управление. Общинският съвет не допусна вдигане на прага, но гласува 3 385 000 лв. за първите проекти на фондацията. Това поне е положително, коментира изпълнителният директор Кирил Велчев.

Член на гражданската квота е и Любозар Фратев, който обаче не беше на сесията, защото е във Финландия. "Шокиран съм от това, че Манол Пейков не е избран отново в Управителния съвет. Трябва да събера повече информация и тогава да реша какво да правя", каза Фратев по телефона. 

Ако се стигне до нови оставки, това ще бъде пореден рекорд в текучеството в „Пловдив 2019”. От създаването на фондацията през 2010-а  бяха сменени няколко изпълнителни и артистични директори, неколкократно беше обновяван и Управителният съвет, в който от началото досега останаха само Калинкова и Чолакова.

Каре

 Изгубени в проектите  

Съветниците бъркат проектите, по които работим, обясниха от "Пловдив 2019" след изказването на Ангел Иванов  за брошурата от 10 000 лв. Тя щяла да струва 8000 лв. и да съдържа мнения за начина, по който се е променил животът в България и Румъния за първите 10 години на членство в Европейския съюз. Инициативата за нея е съвместна с румънския град Тимишоара, който ще бъде Европейска столица на културата през 2021-ва. "Водещи български интелектуалци ще коментират резултатите от членството, някой смята ли, че хонорар от 200 лв. за такива хора е много", попита Милена Чакандракова.
Книгата, заради която издателят Манол Пейков беше обвинен в конфликт на интереси, пък ще съдържа резултатите от антропологическо изследване за живота на ромите. По предварителни разчети изследването и изданието щели да струват около 30 000 лв., но тези пари все още не са гласувани от Управителния съвет. А разговорите с Пейков били в качеството му на издател и въпросът кой ще печата книгата дори не е бил дискутиран. 

Пълна липса на комуникация

Комуникация между нас и общинските съветници липсва, оплакаха се още от фондацията. И дадоха за пример писмото на четирима от членовете на Управителния съвет в подкрепа на Манол Пейков. То било изпратено официално до местния парламент, но не било приложено към материалите за сесията. От "Пловдив 2019" твърдят още, че многократно са искали специална сесия, на която да отчетат своята дейност, а за вчерашния ден били подготвили презентация на свършеното. Никой обаче не поискал да ги изслуша.