С повече от 70% се е увеличил имигрантският поток от Турция към Гърция след опита за преврат срещу Реджеп Ердоган.

Позовавайки се на официални данни от правителството, гръцките медии съобщават, че сега ежедневно на егейските острови акостират около 130 нелегални имигранти при под 80 преди преврата. В четвъртък са дошли 169 души.

Засега броят на новопристигналите е управляем, но увеличението е осезаемо и създава тревога, пише в. "Екатерини", цитирайки правителствени източници.
Петте приемни центъра, създадени от ЕС на островите в Егейско море, са препълнени. Над 10 000 души се намират в тях, а връщанията на незаконните имигранти в Турция са прекратени след опита за преврат от 15 юли.

Правителството в Атина реши да премести част от имигрантите, преминали първия етап от процедурата за искане на убежище, в континенталната част на Гърция, за да освободи място в лагерите на островите. От есента ще бъдат открити четири лагера на остров Крит - по един във всяка префектура. В тях ще бъдат разпределяни кандидат-имигранти от различни етноси, за да се избегнат сбиванията помежду им, съобщи гръцкият министър за миграцията Янис Музалас след вчерашното извънредно събиране на правителството в Атина.

Според сайта "Грийк рипортър" освен 10-те хиляди мигранти на островите има още над 7600, които живеят в плащани от ООН жилища, над 2700 са на квартири, наети от правителството, а 2300 са на свободен наем. Общият брой на незаконните имигранти и бежанците в Гърция вече надхвърля 57 000 души.

Междувременно в интервю за американския сайт "Политико", публикувано днес, турският посланик към ЕС Селим Йенел казва, че заявленията, че Турция няма да изпълнява споразумението с Брюксел за спиране на мигрантите, ако не паднат визите, не означава, че Анкара ще "покани трафикантите да се върнат към бизнеса си".
"Вътрешното ми усещане е, че това няма да се случи", заяви дипломатът.

В интервюто Йенел казва, че Анкара е разчитала на много по-категорична подкрепа от Европа след опита за преврат.

ЕС обяви, че няма да свали визите, преди Турция да изпълни всичките 72 критерия за това. Седем от тях все още не се прилагат. Сред тях са реадмисията на граждани на трети страни от Европа обратно в Турция, въвеждане на биометрични паспорти, правно сътрудничество с Кипър и борба с корупцията. По повод искането на Европа Турция да промени дефиницията за тероризъм в своето законодателство, така че да не преследва чрез нея журналистите и инакомислещите, турският посланик в Брюксел казва пред "Политико", че опитът за преврат е направил "по-трудно, поне психологически, да се правят промени" в антитерористичния закон. Йенел добавя обаче, че вратата не е затворена и сред лятната ваканция на еврократите, ще се направят опити да се намери решение.

Европейската комисия трябва да публикува през септември нов доклад, с който да оцени дали Турция е готова за свалянето на визите. Той е условие Европейският парламент и Съветът да стартират процедурата за премахването им. И двете институции заявиха, че това може да стане, само ако всички критерии са изпълнени.