Медицински университет-Пловдив отбелязва Европейския ден на антибиотиците (18 ноември). По инициатива на Световната здравна организация за първи път в света се организира кампания за осведомеността на хората за отговорно прилагане на антибиотиците. Тя се провежда в седмицата между 16 и 20 ноември и е насочена към пациенти, медици и правителства за повишаване вниманието и мерките при разумното използване на тези лечебни средства.
“Употребата на антибиотиците е въпрос на предизвикателство и медицинско изкуство. Антибиотиците трябва да се назначават от лекар - при строги показания за прилагане, в конкретна доза, път на приемане и продължителност на лечение. Не на последно място е и съотношението цена/ефективност“, коментира ръководителят на Катедра Микробиология и имунология при МУ-Пловдив и Началник на Микробиологичната лаборатория при УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Тя е категорична че самолечението с антибиотици е изключено, защото може да доведе до нежелани странични реакции.
„Важно е да се знае, че най-честите инфекции в зимния период са вирусните, а те не се лекуват с антибиотици, тъй като антибиотиците повлияват бактериалните заболявания.”, отбеляза проф. Мурджева.
Тя обясни, че самоинициативата, която някои пациенти предприемат, за лечение с антибиотик, непредписан от лекар, компрометира възможността да се лекуват правилно инфекциозните болести и може да доведе до нарастващи размери на резистентността.
Проф. Мурджева отбеляза, че антибиотиците могат да имат странични реакции - могат да доведат до алергия, да предизвикат токсични реакции или да увредят бъбреците, ушите и черния дроб.
Нежелано действие на антибиотиците е и разрушаването на нормалната микробна флора в червата, устната кухина или влагалището, което налага профилактично прием на пробиотици при по-дълга употреба на антибиотици. Ето защо до антибиотично лечение трябва да прибягваме само в случаите, когато употребата им наистина е наложителна, категорична бе проф. Мурджева.