Най-голямата раннохристиянска църква в Родопите беше открита на Перперикон от екипа на археолога проф. Николай Овчаров. Храмът е построен през втората половина на 5 век. Той е трикорабен, а широчината му е 15 метра. Дълъг е 25, но археолозите продължават да го разкриват. Очакванията на проф. Овчаров са размерите да достигнат поне 35 метра.
"Църква с подобни размери за онова време е била катедрална. Храмът, който разкрихме на Перперикон е по-голям от старата митрополия на Несебър", заяви проф. Николай Овчаров. Според него новооткритата църква е била на 2 етажа. Имала е колонада, а част от каменните колони са запазени и до днес. Зидовете на постройката са дебели над 1 метър. Зидарията е суха, изградена от добре оформени квадри /каменни блокове/. Подът е покрит каменни и с керамични плочи.
Проф. Овчаров не изключва възможността да е попаднал на катедралата на архиепископия, която е обслужвала гъстонаселениия в онези времена район. Археологът се цитира писмен документ на Цариградския патриарх, в който се нарежда на християните от Перперикон да изплащат пенсия на митрополита на град Филипи. Все още не е ясно как се е наричала архиепископията.
Катедралната църква е съществувала до 7-ми век, когато настъпва икономическа криза и упадък във Византия. Два века по-късно изоставената църква е била преустроена в по-малка. В този период храмът е еднокорабен с дължина около 20 метра. В 12 век църквата е преправена за последно и размерът й се скъсява до 15 метра. В 14 век църквата е изоставена и районът се превръща в християнски некропол. Археолозите са попаднали на 25 гроба. 22 от тях са непокътнати, а само 3 са ограбени в древността. Предстои гробовете да бъдат отворени от археолозите през следващите дни.