Руският президент Владимир Путин заяви, че изтегля руските войски от Сирия. С това операцията, започнала на 30 септември, на практика е приключена. Руското издание "Медуза" разказва за резултата от намесата на Русия в сирийската гражданска война.
Башар Асад остана на власт
Нещо повече - подкрепяни от руска авиация и подпомагани от Иран, войските му укрепиха позициите си по фронтовете. Основният успех на правителствените сили е, че почти успяха да обкръжат Алепо, най-големия навремето сирийски град, частично контролиран от бунтовниците. Обсаден, градът се оказа на ръба на хуманитарна катастрофа (ООН предупреди, че глад застрашава 300 000 души). В интервю за "Паис" Асад заяви, че е готов да амнистира своите противници, сложили оръжие.
Западът бе принуден да преговаря с Русия
След въвеждането на санкции срещу Русия участието на Москва в международния политически живот бе минимално. Вследствие на операцията в Сирия Русия отново започна да играе важна роля на световната арена. Без нейно участие мирното уреждане на конфликта в Сирия стана невъзможно - при все че западните страни категорично се обявиха срещу руска военна намеса. Основното условие на САЩ и съюзниците им - незабавна оставка на Башар Асад от президентския пост в Сирия, доста се смекчи по време на руската операция в тази страна: в момента става дума за някакъв преходен период и дипломатите вече не настояват Асад тутакси да бъде свален. Именно Русия и САЩ договориха примирието, обявено на 27 февруари. Преговорите за условията на режима за спиране на огъня бяха водени от руския външен министър Сергей Лавров и държавния секретар на САЩ Джон Кери.
"Ислямска държава" мина от нападение в отбрана, но не е унищожена
Както сочи равносметката от 2015 г., "Ислямска държава" (забранена в Русия като терористична организация) изгуби част от териториите си в Сирия. Терористите обаче все още контролират голяма част от Сирия и от Ирак. ИД продължава да води терористични операции в чужбина. Освен това не се знае каква е заслугата точно на руските войски в борбата с ИД - решаващата роля тук си приписват и западната коалиция, и Русия.
Жертви сред мирното население
Русия неведнъж бе обвинявана, че не бомбардира само терористите. Американски служители и наблюдатели посочваха, че руските самолети нанасят удари по бунтовници, воюващи срещу армията на Башар Асад, а част от бомбардировките засягат мирното население. По изчисления на лондонската организация Сирийски център за наблюдение на човешките права от 20 септември 2015 г. до 1 март 2016 г. при руски бомбардировки са загинали около 1700 мирни жители. Срещу Русия имаше и обвинения, че съзнателно нанася въздушни удари по болници. Руското министерство на отбраната неизменно опровергаваше съобщенията за загинали мирни жители и атаки срещу болнични заведения.
Русия влезе в продължителен конфликт с Турция
Причина бе атаката на турски изтребители срещу руски Су-24, уж нарушил въздушната граница на страната (това е версията на турските власти, отхвърляна от Русия). Владимир Путин нарече атаката срещу бомбардировача "удар в гръб, който ни нанесоха помагачи на терористите". Русия наложи на Турция хранителни санкции, анулира безвизовия режим, забрани организираните туристически пътувания за тази страна и замрази големите икономически проекти. Турските бизнесмени и студенти в Русия започнаха да се оплакват от притеснения от страна на властите. Турция зае мястото на Украйна в руската пропаганда: телевизиите създадоха образ на враг, сътрудничещ с терористите, срещу които се бори Русия.
Не бяха избегнати жертви сред руските военнослужещи
Близо месец след началото на бомбардировките се разбра за смъртта на 19-годишния професионален войник Вадим Костенко. Според официалната версия той е сложил край на живота си заради раздяла със своята приятелка. Семейството на Костенко отказа да повярва, че се е самоубил.
На 24 ноември в Сирия загина Олег Пешков, пилотът на бомбардировача Су-24, свален от турски изтребители. Пешков бе убит, докато се спускаше с парашут - по него бе открит огън от земята. Щурманът на Су-24 Константин Мурахтин бе спасен, но в спасителната операция загина морският пехотинец Александър Позинич.
На 3 февруари министерството на отбраната в Москва съобщи, че в Сирия е намерил смъртта си руски военен съветник, попаднал под минометен обстрел. Официалната версия гласи, че не е участвал в бойни действия, а е обучавал сирийски военни, получаващи руска военна техника. Името на загиналия не бе съобщено.
Изпробвани бяха най-нови оръжия
Владимир Путин наистина отричаше, че операцията в Сирия цели покрай другото да бъдат изпробвани нови оръжия, но министерството на отбраната се възползва от тази възможност. Удари по мишени, разположени в Сирия, нанасяха както самолети, така и руски кораби, също и подводницата "Ростов на Дон", изстрелвала ракети от Средиземно море. Освен това за пръв път в историята Русия използва крилати ракети Х-101 и други най-нови оръжия. Както писа "РБК" още преди изстрелванията на Х-101, Русия е харчела за операцията в Сирия най-малко 2,5 милиона долара всяко денонощие. Ако сметнем изчисленията за верни (а изданието признава, че са приблизителни), излиза, че до 14 март са изразходвани 415 милиона долара.
/БТА/
Прочетете още
- 18:00 Призив за поддръжка: "Аз съм българче" и "Под игото" тънат в бурени СНИМКИ
- 22:07 Второ предложение за брак на големия финал на "Като две капки вода" ВИДЕО
- 19:00 Място за игра или сметище? Пловдивчани се възмутиха от детска площадка
- 17:00 Изминаха 50 дни от загубата на Сияна, за 50 дни не се случи нищо!