Съотношението между жените и мъжете в ръководствата на големите партии в ЕС е на път да стане критерий, по който Брюксел ще съди за равенството на половете в страните членки.
ЕС изчислява баланса по 18 индикатора, свързани със заплащането, условията за труд, достъпа до образование и до трудовия пазар, насилие у дома и др.
Европейският институт за равенство на половете обаче предлага към тях да се добавят още три: партийните ръководства, лидерството в корпоративния сектор и ефектът от предлаганите от правителствата политики. Според тях така по-точно ще се премери тежестта на жените при вземането на управленски решения.
Институтът настоява при изчисляване на европейския индекс за равенство между половете под внимание да се вземат броят на жените и мъжете сред председателите и зам.-председателите на основните политически партии, както и в изпълнителното и неизпълнителното ръководство на двете най-големи компании, регистрирани на борсите във всяка членка на ЕС. Социалните министри от Съюза не се противопоставят на идеята.
Брюксел мери равенството между половете, тъй като то е едно от фундаменталните права на европейските граждани.
Макар че приеха множество препоръки как да се гарантира баланса между мъжете и жените, министрите отново не успяха да се разберат за приемане на директива за равенство сред директорите на големи фирми. Директивата изисква страните членки да осигурят до 40% жени в управителните съвети на публичните компании до 2020 г.
Част от тях смятат, че това е национален въпрос, други се опасяват, че понеже досега не са имали квоти, ще трябва да положат много повече усилия да постигнат баланс, от тези, които вече са напреднали. Заради споровете новото законодателство, което се подкрепя от България, вече беше отлагано няколко пъти. Проектът на директивата очаква одобрение от 2008 г.
"Това не е предложение за твърди квоти за жените, а за гарантиране на прозрачна и достойна процедура за подбор, която ще осигури равенство между половете в бордовете на компаниите“, опита се да защити предложението еврокомисарят за равенството Вера Юрова.
Идеята вероятно ще отлежи поне още 6 месеца, тъй като Холандия, която поема председателството на ЕС от Нова година, не я одобрява и е сред противниците на европейската директива.
Социалните министри си обещаха да работят за изравняване на условията за наемане, работа и заплащане на жените и мъжете, особено в академичния сектор, медиите, спорта, неправителствените и благотворителни организации, където жените на ръководни постове са изключително малко.
Те решиха да организират информационни кампании, включително в медиите, с които да се противопоставят на социалните стереотипи за социалната роля на жените.