Новата учебна година започва за 87 766 деца в училищна и предучилищна възраст в Пловдивска област. Тези данни са включени в електронния регистър, изготвен като пилотен проект в областната администрация  по решение на Министерския съвет. Както "Марица" писа,  създадена е Областна междуинституционална платформа за работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст от 5- до 16-годишна възраст. Данните включват  374 училища и детски градини. 

Екипите, които ще следят за посещаемостта на децата,  са съставени от 900  представители на всички институции.  За 18-те общини в Област Пловдив са създадени  23 екипа. Целта на проекта е по-лесно да се следят процесите на миграция и възможностите за настаняване на децата в детски заведения до завършване на средно образование.  Най-важното е  децата, които не посещават предучилищните групи и училищата, а са навършили възрастта, да се върнат в  детските и учебните заведения, подчерта областният управител Здравко Димитров.

На този етап са предвидени 50 базови мерки и автоматично сигнализиране на отговорните институции (МВР, РУО, Социални служби и т.н.). Мерките имат за цел да се повиши ефикасността на процедурата за отпускане на семейни и други помощи на нуждаещите се семейства, а също така и за координирани действия при налагане на санкции спрямо родителите, които не изпълняват задълженията си спрямо Закона за училищното и предучилищното възпитание и Закона за закрила на детето.  

След анализ ще бъдат изготвени конкретни мерки по отношение на всяко дете, което е идентифицирано като необхванато, отпаднало или застрашено от отпадане от образователната система, и ще бъде търсено съдействие от компетентните институции за прилагане на индивидуален подход към всяко дете за решаване на проблема. Информационната система ще спести огромни разходи за транспорт, командировки, пощенски разходи и човешки ресурси. /Марица.бг