Пациенти от различни организации настояха по време на дискусия Здравната каса да заплаща напълно кислородолечението в домашни условия. Кръглата маса, посветена на възможностите за реимбурсиране на кислородолечението в домашни условия, е организирана от Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите, предаде БТА. 

В зависимост от големината на апаратите за кислород, те могат да се ползват както в домашни условия, така и навън, обясниха пациентите. Те допълниха, че е невъзможно да плащат наем за подобни апарати, тъй като доходите им не са достатъчни. Спешно трябва да се проучи колко са нуждаещите се от кислородолечение, единодушни са пациентите, както и да се определи кой от какъв апарат се нуждае. Над 1000 лв. струва един кислороден концентратор, каза Тодор Мангъров, председател на асоциация "Пулмонална хипертония".

Пациентите с дихателни недостатъчност страдат от различни заболявания - белодробни, сърдечни, неврологични, онкологични и др., каза пулмологът Наталия Стоева. Терапията намалява броя на хоспитализациите и на смъртните случаи, подобрява качеството на живот, допълни тя. Кислородолечението в развитите страни се прилага на пациента по точно определени критерии. В България няма яснота за броя на пациентите, страдащи от дихателна недостатъчност, но вероятно са над 8 хиляди души, посочи тя.

Пациентите в страната ни сами купуват апаратите, а и няма утвърдени правила за предписване на кислородолечението, допълни още лекарят. Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева призова пациентските организации да предложат на Министерството на здравеопазването критерии за пациентите, нуждаещи се от кислородолечение, както и колко са нуждаещите се. Имате подадена от нас ръка, приемаме тази среща днес като начало, не може да неглижираме решението на този проблем, каза още Начева.