Възстановки, празнични залпове, отдаване на почит пред паметта на героите от Освобождението на България – така ще бъде отбелязан Националният празник в Пазарджишко. С всяка следваща година празненствата в региона стават все по-тържествени, добавят се нови събития, пред паметниците на освободителите се събират все повече граждани, доказващи, че подвигът на героите не е забравен.

В Пазарджик отбелязването на 3 март ще започне с панихида в памет на загиналите за свободата на България и молебен за здраве и благополучие в църквата „Св. Св. Константин и Елена” в 10 часа.

След това ще бъдат поднесени цветя в знак на почит пред паметните знаци на личностите, свързани с националноосвободителните борби в региона: генерал Брок, генерал Гурко, Хаджи поп Георги Тилев, Теофил Бейков, Константин Величков, Васил Левски, Георги Бенковски, Хаджи Найден Йованович, Мария Сутич, Ованес Съваджъян, Христо Ботев.

Кметът на общината Тодор Попов ще изпълни ритуала по издигане знамето на Република България и ще произнесе празнично слово в 11 часа на площад „Константин Величков”.

Началото на концертната програма е в 10,30 часа с изпълнения на духов оркестър към Симфонично-оперетното дружество „Маестро Георги Атанасов” и Представителния танцов състав „Чудесия” към Младежкия дом.

Във Велинград празненствата започват от 2 март. В 17 часа представители на местната власт и граждани ще поднесат цветя пред Чешмата-паметник в квартал „Каменица”. На Трети март в 10,45 часа пред общината започва парад-дефиле на емблематичния за града Духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев”. Половин час по-късно ще бъде церемонията по издигане на националния флаг на Република България и празничното слово на кмета Костадин Коев. Следва програма с участието на Духовия оркестър и мажоретен състав, възпитаници на СОУ „Кирил и Методий” и Ансамбъл „Чепино” на площад „Николай Гяуров”.

Велинград посреща Трети март със свой новосформиран клуб към Националното дружество „Традиция”. Той е третият за Пазарджишка област след тези в Панагюрище и село Баня и 34-тият в страната. Създаден е по идея на трима ентусиасти от курортния град, до този момент членували в клуба в Баня. Неговият председател Ангел Вранчев е съдействал за учредяване на новата организация в родопския град. В нея членуват 8 човека. Идеята е не да има масовост, а да бъдат подбрани сериозни хора. Първата им проява е предвидена в празненствата за 3 март.

В Панагюрище тържествата започват с издигането на националния трибагреник на площад „20 април” от кмета Никола Белишки. Оттам тръгва празничното шествие към паметниците на Павел Бобеков и Орчо войвода, където ще бъдат поднесени цветя. В 11 часа архиерейският наместник отец Атанас Манолов в съслужение със свещеници от Панагюрската духовна околия ще отслужат благодарствен молебен. Специална почит ще бъде отдадена на Райна Княгиня и генерал Дандевил, пред чиито мемориали също ще бъдат поднесени цветя. Тържествата продължават с литературна програма на клуб „Родолюбие” към Обединения детски комплекс, а най-тържествената част са празничните залпове на Регионален клуб „Традиция”. Клубът се подготвя и с възстановка на съзаклятието на оборищенци – първото българско народно събрание, която ще бъде показана по повод 140-годишнината от Априлското въстание.

За пръв път тази година тържествата по повод на Освобождението в град Ветрен ще бъдат с възстановка на събитията от 1878-ма, съобщи шефът на отдел "Култура" към Община Септември Йордан Зеленгоров. Атрактивното събитие ще бъде на 3 март от 13,30 часа на Руския паметник край градчето. В ролята на участниците в освободителните борби ще бъдат ентусиасти от клуб "Родолюбие" в Панагюрище. Засега в Септември нямат такъв свой клуб, но Зеленгоров казва, че е назряла идея да бъде сформиран и всяка година да организира възстановките и това да се превърне в неизменна част от празненствата.

В Стрелча програмата започва в чест на Националния празник с митинг-поклонение пред паметника на Панайот Волов веднага след издигането на българския трибагреник и поздравително слово на кмета Стойно Чачов. Следват изпълнения на ученическия духов оркестър, изпълнения на певческа група „Стрелица”, а за финала е оставен почетният караул на батальон „Васил Левски” и поднасянето на цветя пред паметниците на героите.

 

Стрелчани отново ще участват и в третомартенските тържества на връх Шипка, а тази година са подготвили музикално изпълнение на неизвестен досега текст на Иван Вазов, озаглавен "Песен за стрелчанските въстаници". Стихотворението е намерено от Николай Иванов - бивш учител по история и музика с над 30-годишен стаж, патриот и енциклопедист, който написал музиката. За Вазов се разказва, че като видял сринатата до основи след Априлското въстание Стрелча, седнал в местността Окопана и на един дъх написал стихотворението за местните поборници. В програмата на Шипка ще участват и деца от градчето, поканени от организацията "Витязи хан Аспарух".