Дебютантките Перла и Лада бяха показани днес за първи път в кучешкото общество на събор с киноложка изложба в Рогош. Четириногите са със „синя кръв” – породисти каракачански овчарки. В момента са само на 57 дни, току-що са сменили майчиното мляко с бебешки гранули за палета, и пристигнаха заедно с брат си Шаро и стопанина им от Хасково Златко Денев.

Тромавите черно-бели дребосъци бяха най-голямата атракция за хлапетата.
Близо 150 кучета дефилираха в първата киноложка изложба пред народно читалище „Изгрев” в центъра на селото. Има огромен интерес, ще започнем всяка година да правим събора с такава кучешка изложба, сновеше доволна между ринговете за четириногите и сергиите със захарен памук кметицата на Рогош – Вили Величкова.


Да покажат силата и осанката на овчарките се стекоха кучкари от Пловдив, Асеновград, Ихтиман, Доспат, Динката, Памидово, Ботевград, Габрово. Каракачанката е издръжливо куче, непретенциозно, идеален пазач за дома и отличен пастир, защото се привързва към животните, обясни Станимир Добревски, председател на Сдружението на развъдчиците на овчарско куче.

„Едно куче, гледа ли се, както трябва, става за всичко. А и най-умното,

зарежеш ли го на синджира, все едно си го изгубил”, добави той.

Под критичния му взор дефилираха медалистите Вирус от Мирянци и Мечо от Симчиново. Караман, Лео, Киро, Горан допълваха мъжката компания, а в съседния ринг крачеха дамите Кета, Кана, Снежа, Берта, Ася.
Колкото са големи каракачанките, толкова силни трябва да са и стопаните, стана ясно по време на надпреварата. 18-годишният републикански шампион по бокс Петър Дойчинов от Спортното училище усмиряваше Мечо от Царимир, който на 2 години вече тежи 70 кг. Гледаме кучето с голяма любов, отличен пастир е за овцете, похвали го собственикът Димитър Дойчинов, който има и два породисти коня в стопанството си. Всички са с голям апетит, но мъжът никога не прави сметка колко е бюджетът на четириногите му приятели. „Кефът цена няма”, усмихна се фермерът.
Преди да започне голямото киноложко дефиле, съборът бе открит с водосвет, а пред читалището тропна народни танци групата за изворен фолклор „Тракийка”. Танцови състави и кавалджия веселиха гостите на празненството.


Защо осмокласникът от Английската гимназия Александър пристигна на събора с ентерия и чифте от турското робство – четете утре във в. „Марица”