По данни на БНБ преките инвестиции у нас през първите 8 месеца на 2016-та година  намаляват с 33, 3 процента на годишна база. 

Според икономиста от Института за пазарна икономика Петър Ганев общата картина е такава, че през последните години чуждите инвестиции у нас са около 1 милиард – 1,5 млд. лева. Преди години, когато икономиката беше в разцвета си, те бяха в пъти  повече, припомни експертът. 

На практика в данните на БНБ не са отчетени почти никакви инвестиции през юли и август. Това не бива да е много тревожно, защото става дума за летни месеци и освен това повечето предприятия се отчитат на годишна база, поясни Ганев. По- важното е, че не успяваме да привлечем чужди капитали в нови производства и на зелено. 

Добрите примери са няколко и един от тях е  Пловдив и създадената Индустриална зона „Тракия“. Там дори бранда, който казва „Ние сме предразположени към инвестиции, елате“ работи, подчерта той.

Факторите, които оказват влияние върху чуждите инвеститори са политическия риск, намаленият кредитен рейтинг на страната заради КТБ, дефицитите в бюджета през последните години, големината на пазара, конкуренцията на съседните държави. Петър Ганев подчерта, че у нас идват инвеститори, които произвеждат, но изнасят в трети страни, защото пазарът там е по- голям. Според него обаче България генерира и положителни новини като инвестициите в IT – сектора и аутсорсинг – индустрията. 

Липсата на квалифицирани и образовани кадри също е проблем за инвеститорите и затова реформите в образованието са наложителни, подчерта анализаторът.