От общината подготвят задание за основен ремонт на сградата на „Гладстон“ № 32. Тя е дом на пловдивските художници от самото си построяване преди повече от 40 години. За нея вече е направено конструктивно обследване и обследване за енергийна ефективност.

Това ще даде зелена светлина на намеренията на пловдивските художници да имат своя модерен дом. След ремонта залата запазва сегашната си квадратура, уточни ландшафтен арх. Соня Славчева, експерт в общината. Тя уточни, че ремонта не планира никакви надстройки и пристройки. Добрата новина е, че функцията  също се запазва. Сградата и в бъдеще ще функционира като изложбена зала, но с повече обслужващи помещения. В нея ще има изложбени площи, клуб арт кафе бар, графична база, многофункционална зала, която може да се използва и като заседателна, пише в заданието. То залага също няколко офиса, магазин за художествени материали, депо за аксесоари, малка арт галерия и ателиета. Целта на ремонта е сградата да се приведе към съвременните норми за енергийна ефективност, със съответното оборудване и ново осветление. Цялата инсталация се подменя. Вкарват и мултимедия.

В момента състоянието на сградата е плачевно и така е от години. Покривът  тече, а парното отдавна не работи. Но въпреки това конструкцията  е твърде запазена въпреки изминалите години. Защо е така? 

Архитекти обясняват, че самата сграда има специфична конструкция - строена е през 70-те, когато излизат първите типови метални навеси с отвор 12 м и стъпка 4 м, с дължина по желание. С тях се застроиха масово стопански дворове, заводски площадки и складови площи, разказа за „Марица” арх. Славчо Мерджанов - един от авторите на проекта в тези години. „В „Машпроект”, където бях на работа, дойде предложение за спешно изготвяне на проект за монтиране на два успоредни навеса на ул. „Гладстон” и пригаждането им за изложбена зала на Съюза на българските художници. За около месец, заедно с арх. Михаил Богданов, изготвихме проекта”. Архитектите търсили възможност да се запази погледа към Сахат тепе, затова залата е вкопана на 60 см в терена. Така тя се вписва добре и в уличния силует. Носещата конструкция е метална, като покривната ферма е на отвор 23 метра и височина 80 см. Междинното ниво - галерия е също метална конструкция. Понеже я замислили като временна постройка тогава, сградата е сглобяема - всички елементи по нея са свързани с болтове, а фермата е от две части. Това дава възможност да бъде разглобена и монтирана на друго място.


Две години назад

Само преди две години от Дружеството на пловдивските художници поведоха истинска битка, за да си запазят залата. По това време битуваше идеята сградата да се събори и на мястото  да се направи модерна галерия за съвременно изкуство. Снабдена със съответното осветление и изпълнена по всички правила на новите технологии. Обмисляше се дори организирането на архитектурен конкурс, в който да привлекат свежи идеи от целия свят.