Община Пловдив ще трябва да върне 128 640,01 лв. европейски средства, след като Регионалното министерство засече нарушения при една от обществените поръчки за доставка на апаратура за Онкодиспансера. Става дума за закупуването на система за виртуална симулация с компютърен томограф за лъчепланиране, финансирано от оперативна програма „Регионално развитие“.

При процедурата за избор на изпълнител общината е скъсила сроковете за подаване на оферти и е въвела ограничителни условия в разрез със закона. Затова и управляващият орган е наложил финансови корекции в размер на 214 080 лв. От тази сума 128 640,01 лв. е европейското финансиране, което общината като бенефициент ще трябва да възстанови, съобщава "Марица".

Останалите  85 439,99 лв. са платени от общинския бюджет като собствен принос в реализацията на проекта. Градската управа е обжалвала наложените корекции, но с решение от 20 декември Пловдивският административен съд ги потвърждава.

Закупуването на въпросната система за виртуална симулация е част от проекта за изграждане на модерен лъчетерапевтичен комплекс в Комплексния онкологичен център. Обявлението за обществената поръчка е направено по електронен път на 12 февруари 2013 г. По Закона за обществените поръчки срокът за получаване на оферти е следвало да бъде 45 дни, но достъпът до документацията за участие е бил деактивиран още на 26 февруари, т. е. след 14 дни.

Другата нередност е, че общината е изискала от потенциалните кандидати да представят разрешение за търговия на едро с медицински изделия на територията на Република България. Това ограничава евентуалните чужди участници в конкурса, а по закон те имат право да се кандидатират, ако представят еквивалентен документ, издаден от държавата, в която са установени. В крайна сметка за доставчик на апаратурата е избрана фирма „Медимаг - МС“ ООД, а стойността на сключения договор е 892 000 лв. без ДДС.

Тези нарушения са установени при одита на проекта, направен, след като общината го е отчела като реализиран и е поискала окончателно разплащане. Писмото, с което от МРРБ информират местната администрация за установените нередности, е с дата 31 август 2016 г. Общината внася възражения, които са отхвърлени като неоснователни и на 6 октомври са наложени финансовите корекции. Градската управа се обръща към съда, но губи. Според съдебното решение тя ще трябва да плати и хонорарите на юристите на МРРБ от 4670,80 лв. Решението може да бъде обжалвано пред ВАС.