Според последните класации Пловдив е сред най-бързоразвиващите се градове у нас. В същото време сме на дъното по усвояване на европейски средства на човек от населението. В тази посока дишаме праха на Габрово, Бургас и дори Пазарджик.
В първия си мандат администрацията на Иван Тотев изпълняваше основно проекти, разписани от предишните обитатели на кабинетите на пл. "Стефан Стамболов 1" - Транспортния и Лъчетерапията на КОЦ, а Водният цикъл за 125 млн. бе провален. Експертите в общината не успяха да разпишат и нови значими проекти, които да реализират в новия мандат в програмния период 2014-2020. На практика най-голямото усвояване на европейски средства се очаква по ОП "Региони в растеж". Парите в размер на около 81 млн. лева са определени въз основа на Интегриран план за градско възстановяване и развитие, подготвен преди три години от колектив с ръководител арх. Белин Моллов срещу 1,2 млн. лв.
През януари 2016 г., когато Пловдив първи сред 39 общини внесе в МРРБ инвестиционната си програма за усвояване на европейските пари и подписа договор, тогавашният министър Лиляна Павлова предупреди, че съгласно новите изисквания на ЕС изпълнението на проектите трябва задължително да приключи до декември 2018 г. В противен случай европейските средства се губят. Лиляна Павлова изрично подчерта, че изпълнението на проектите следва да започне през 2017 г., и призова общините да побързат.
Година и три месеца по-късно в Пловдив все още няма нито един проект, по който да се работи реално, а не на хартия. Единствената обявена обществена поръчка е за изграждане на Център за временно настаняване на лица и семейства на ул. „Мортагон”, в тъй наречената социална зона, предвидена в Интегрирания план за градско развитие. Поръчката е за инженеринг, тоест за проектиране и изпълнение наведнъж, и е с прогнозна стойност 929 476 лева без ДДС.
За останалите 24 обекта, включени в инвестиционната програма на обща стойност 41 млн. лева, има само принципно споразумение с управляващия орган на министерството, но не и договори. По нито един проект засега няма избрани изпълнители. До края на миналата година общината трябваше да внесе в МРРБ проекти за още 40 милиона. По тях също на този етап няма движение. Общата финансова помощ от ЕС, утвърдена за Пловдив, е 80 185 732 лева.
Според Интегрирания план европейските средства трябва да се инвестират основно в три зони. Първата е социална и обхваща карето между бул. „Кн. Мария- Луиза”, ул. „Митрополит Панарет” (от източната страна на Стария град), бул. „Марица-юг” и „Източен”. Разработените проекти в раздел „Градска среда” включват благоустрояване, озеленяване, ремонти на улиците и тротоарите, реконструкция на бул. „Марица-юг”, която според оптимистичните изявления на градската управа трябваше да започне тази година, рехабилитация на ул. „Ст. Мушанов”, „Макгахан”, „Козлодуй”, изграждане на детски и спортни площадки, както и на зона за отдих на крайречната алея. Цялата сума, предвидена за бъдещия райски квартал, е 24 млн. лева. Отделно за учебни и детски заведения в същата зона трябва да бъдат инвестирани 16 млн. лева. Това е тъй наречената образователна инфраструктура. С тези европейски пари например се планира основен ремонт на училище „Любен Каравелов”, ДГ „Перуника” и „Снежанка”, ДЯ „Детски смях”.
Втората зона с обществен характер включва обновяване на предгаровия площад на Централна гара и за нея наскоро в общината беше одобрен проект. Ремонтът трябваше ще струва 4 млн. лева, но тепърва ще се чака становище на управляващия орган на програмата, защото част от пространството попада в зоната на концесия, учредена от НКЖИ в полза на частен инвеститор.
Голяма питанка си остава третата зона, наречена в Интегрирания план икономическа. Тя трябва да бъде създадена в квартал „Гладно поле” и за нея според инвестиционната програма на община Пловдив се чакат близо 17 млн. лева. Целта е градската администрация да създаде инфраструктура, за да може да се развива бизнесът. Най-голямата сума в размер на 9 млн. лева е планирана за изграждане на уличната мрежа, още 2,7 млн. лева - за реконструкцията на ул. „Лев Толстой”, 3,6 млн. лева - за рехабилитация на „Богомил” и „Радко Димитриев”. В „Гладно поле” с европейски средства е набелязана и нова детска градина, както и изграждане на социални жилища. Движение по тези проекти засега също няма. Една от причините е, че имотите са военни и вече две години общината чака да бъдат прехвърлени от държавата.
От сайта на МРРБ става ясно, че Пловдив би могъл да получи и допълнителни пари в размер на 33 176 950 лева. Тези средства обаче ще бъдат дадени само ако навреме са усвоени вече одобрените 80 милиона, което на този етап не е много вероятно да се случи.