С едноминутно мълчание Пловдив почете жертвите на комунистическия режим. Венци и цветя пред паметника на репресираните на площад „Стефан Стамболов“ поднесоха граждани, наследници на репресираните и политици. С решение на Народното събрание 1 февруари е обявен за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. На тази дата през 1945 година Народния съд осъжда на смърт над 140 души. Сред тях царски съветници, министри от правителствата след 1941 година, народни представители, генерали и офицери. Народният съд издава общо 9550 присъди, а на смърт са осъдени общо 2730 души.
„Днес има повод за оптимизъм. Защото България от една окупирана държава, с хиляди избити без съд и присъд, днес е част от нормалния свят. В крайна сметка жертвата на хилядите репресирани имаше смисъл. Комунистите не успяха. България е част от свободния свят, член на Европейския съюз и бавно, но върви напред“, това заяви пред паметника на репресираните Стефан Стоянов, заместник-кмет на Пловдив.
Част от присъсващите пловдивчани се обявиха срещу решението на Народното събрание от миналата година, с което беше отхвърлено изучаването на престъпленията на тоталитарния комунистически режим.
Сред присъстващите днес беше и 82 годишната Елена, която през сълзи разказа историята на своя баща – полковник Иван Бонев, командир на Девети пехотен полк в Пловдив. Една седмица преди девети септември той е бил на фронта. Посрещнат е в родния си град като герой. Отказът му да премине към ОФ обаче му струва живота. „Бях на 11 години, когато за последен път видях баща си. Какво сме изживяли с майка ми – само ние си знаем“, разказа неговата дъщеря.