На 24 април отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на арменския геноцид. Първоначално той е обявен за Международен ден за солидарност с арменския народ от Европейския парламент през 1987 г. по повод на годишнина от началото на геноцида над арменците в Османската империя през 1915 г.

За първи път се чества през 1989 г. В първите години на новото хилядолетие е обявен и за Международен ден в памет на жертвите на Арменски геноцид.

В годините на Първата световна война и малко след това западните арменци и целият арменски народ преживява страшна трагедия. Младотурското правителство с нечувана жестокост организира масови кланета и насилствена масова депортация на над 1 000 000 арменци. Репресиите срещу арменското население започват няколко години преди това, в края на ХІХ в. Жертвите през този период са около 300 000 души. Между 1895 и 1921 г. са избити 1 543 271 мъже, жени и деца, много други са изселени. Под предлог че се прави мобилизация в армията и се събират работници за пътно строителство, властите призовавали в армията арменци между 16 и 52 години. Те ги разоръжавали, тайно, разделяли на групи, отвеждали ги на пусти места и ги избивали. Арестувани и после зверски убити са и стотици видни дейци на арменската наука и култура. Загинали редица писатели и публицисти като Крикор Зохраб, Дани ел Варужан, Сиаманто, Рубен Севак, Рубен Зардарян и други. 

През последните години се засилват призивите в световен мащаб за международно признаване на арменския геноцид, както и признаване от страна на турското правителство за случилото се. От 2007 г. 22 страни декларират официалното признаване на събитията от този период като геноцид, също както тях, тази гледна точка се приема и от повечето изследователи и историци.