Петимата полицаи от Благоевград, които са обвинени за убийството на Ангел Димитров-Чората при акция “Респект” на 10 ноември 2005 г., бяха осъдени отново. Решението е на Военноапелативния съд, но състав от Пловдив. Тогавашният зам.-шеф на БОП майор Мирослав Писов, капитан Иво Иванов, старши лейтенант Борис Механджийски, гл. сержанти Янко Граховски и Георги Калинков са оправдани за умишлено убийство с особена жестокост при изпълнение на служебните си задължения Те обаче са признати за виновни в причиняване на смърт по непредпазливост. Наказателното преследване по този чл. 122 от НК е прекратено поради изтекла абсолютна давност. Петимата са осъдени и да платят на момчето на Чората солидарно с ОД на МВР общо 70 хил. лв. обезщетение за неимуществени вреди. На родителите на починалия Адриана и Райчо, както и на жената, с която живеел на семейни начала, пък трябва да платят по 25 хил. лв.

Полицаите трябва и да платят около 7500 лв. за арбитражна и допълнителна съдебномедицинска експертиза. Решението на тричленния състав на Военноапелативния съд може да се обжалва или протестира пред ВКС. Петимата полицаи бяха изпратени по сигнал за разпространение на дрога на ул. “Дойран” в Благоевград на 10 ноември 2005 г., за да арестуват Ангел Димитров-Чората. По време на задържането, при слизането му от колата Чората почина. В деня на погребението, минути преди ковчегът да бъде транспортиран към гробищата, близък на родителите обърна внимание, че по главата на Чората има някакви петна. Тогава те спряха траурната церемония. Петимата служители пък бяха обвинени, че са били Димитров и заради това той е получил руптура на аортата на сърцето. Първо бяха осъдени от Военния съд - София, като Мирослав Писов получи 18 г. затвор, а четиримата му колеги - по 16 г. След това обаче бяха окончателно оправдани от ВКС през 2011 г. Мотивът за оправданието бе, че смъртта на Димитров не е следствие от полицейското задържане.

Основният проблем при гледането на делото на различни инстанции бе каква е причината за смъртта. Няколко медицински експертизи показваха различни причини за смъртта и така основният проблем бе спорен - дали упражнената физическа сила при задържането е била прекомерна и е довела до смъртта. Родителите на Димитров - Адриана и Райчо, както и майката на детето му пуснаха жалба в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Евромагистратите постановиха през 2014 г. държавата да изплати 50 хил. евро обезщетение на родителите и детето. Евросъдиите постановиха, че българската държава е нарушила Европейската конвенция за правата на човека - по-специално правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и че при разглеждане на делото има допуснати пропуски. Главният прокурор Сотир Цацаров направи искане за възобновяване на делото и така преди 2 г. то започна във ВАС. Назначена бе нова съдебномедицинска експертиза от лекари от Пловдив, която да установи причината за смъртта. Преместването на делото в Пловдив се наложи, защото всички военни съдии вече бяха участвали в предишните разглеждания на делото.