МЦ „Свети Врач” дължи на Военна болница над 390 000 лева. Новината на "Марица" от вчерашния брой бе потвърдена официално от представители на ВМА, под чиято шапка е лечебното заведение в Пловдив. Парите са основно наеми. Някои от сумите са в просрочие от 5-6 години. Вече е заведено съдебно дело за 280 000 лв., предстоят искове и за останалите борчове. Както „Марица” писа, Медицински център „Свети Врач” АД, хлопна врати и скоро ще бъде заличен от регистрите на Регионалната здравна инспекция. Все още не е ясно как се е стигнало до натрупването на толкова големи задължения и защо частниците са продължавали да работят в помещенията на бившата Военна поликлиника до миналия месец, след като дълго време не са плащали. Най-вероятно това е ставало със знанието на ръководството. Из коридорите на болницата се твърди, че Военна се източва от години по различни схеми.
Интересно е, че един от управителите на военната лечебница по-късно става акционер в частното дружество, наемател на помещенията. Това е доц. д-р Георги Гозманов, показва справка в регистрите. Неврологът е бил директор на Военна в периода 2002-2003 г.
„Свети Врач” АД е регистрирано през 2000 г. с капитал от 51 500 лв., разпределен в 5150 поименни акции по 10 лв. При основаването в борда на директорите влизат: Славка Данева, Стоян Байкушев, покойният вече неврохирург професор Янко Найденов Кумчев, Здравко Йорданов Димитров и Елена Опинчева. Тогава медицинският център се представлява и управлява от изпълнителните директори Славка Данева и Здравко Димитров.
През 2008 г. в книгата на акционерите са вписани 10 души. 8 от тях държат по 1720 броя акции. Това са проф. Стоян Байкушев, д-р Здравко Димитров, д-р Ангел Шопов, д-р Асен Нанев, д-р Христо Зънзов, д-р Елена Опинчева, д-р Славка Данева и д-р Валентина Ангелова. С по-голям дял са колегите им д-р Янко Кумчев и д-р Георги Гозманов, които имат по 3440 броя акции. През 2010 г. в управата на медицинския център влизат д-р Васил Будев - бивш помощник-ректор на Стоматологичния факултет към Медицинския университет в Пловдив, и синът му д-р Илия Будев. Будев-старши разкри и център за образна диагностика „Ултраскен” във Военна болница. През 2013 г. двамата вече са единствените акционери, съответно с акции 10280 бр. и 10320 бр. Същата година бащата прехвърля на сина си своя дял. Така Илия Будев става едноличен собственик на МЦ „Свети Врач”, а изпълнителен директор е Димитър Калайджиев. През май 2015 Илия Будев продава лечебното заведение на италианеца с български паспорт Марио Каллегари. Оттогава започват и затрудненията в плащанията.
Д-р Илия Будев също е стоматолог, специалист по орална хурургия и имплантология. Той е едноличен собственик на пет дружества – БУДЕВ-ЕНЕРДЖИ ЕООД, ЦЕНТЪР ПО ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА ВИМПЛАНТ ЕООД, където работи в екип с баща си, СЛЪНЧЕВ СВЯТ 2010 ЕООД, ЕВРОПРО ИНВЕСТ ЕООД и БУДАС БАР ЕООД. В „Будев Трейд” ООД е съсобственик с баща си, където държи дялове за 2500 лв.
Освен едноличен собственик на МЦ „Свети Врач” италианецът Марио Каллегари управлява еднолично и „Мор Лайн” ЕООД - дружество основно с търговска дейност. Фирмата е длъжник на данъчните , които са запорирали 2447 лева от общия капитал в размер на 5000 лв./Марица.бг
Прочетете още
- 14:00 Шофьори масово не почистват колите си от снега. Какви са рисковете ВИДЕО
- 15:35 Снежният Шрек от Пловдив вече си има компания – до него се появи Магарето! СНИМКИ
- 16:25 След катастрофа в София: Младо момче се нуждае от средства за операции
- 17:14 Обвиниха Пи Диди за пожарите в LA, а оцелелите вили на Спилбърг и Ханкс родиха конспиративна теория