По традиция край Пловдив най-зрелищно т. нар. Конски Великден се отбелязва в Житница и Ново село.
Празникът в спортен комплекс "Тракиец" в село Житница ще започне с възстановка на легендата за свети Тодор. Светецът ще пристигне на манежа на бял кон, ще съблече деветте си кожуха и след като забие копие в земята, ще измоли от Бог лятото. След зрелищното представление за доброто настроение на присъстващите ще се погрижи детски фолклорен танцов ансамбъл от Житница, ще бъде отслужен и водосвет, а в 11,30 часа започва турнирът по прескачане на препятствия с коне, разказаха организаторите. Те канят всички на празника. Входът за атракциите ще е свободен, а началото е в 11 часа.
Над 500 души пък ще се съберат за празника на традиционните конни надбягвания край Ново село. За надпреварата там от години има изградена 1000-метрова писта. Освен местните жокеи в кушиите се включват и коняри от Пазарджик, Пещера, Брацигово, Стамболийски, Перущица и Кричим. В големия ден най-атрактивна е надпреварата с римски колесници, теглени от специално обучени коне. Най-много овации събират мургавите кочияши, които обикновено дават всичко от себе си. Някои от тях дори нямат седла и яздят животните на гол гръб, досущ като индианци.
Състезанието между конете протича в няколко тура - за най-бърз новоселски кон, надпревара между бойни римски колесници, състезание между двуколки и традиционната кушия. Закачливите кръгове са състезание за най-добър кон орач, конкурс за най-силен и най-грозен кон. Кушиите ще започнат точно в 10 часа на хълма над селото. Те ще тръгнат от новопостроения средновековен замък с кули на хълма и динозаврите, които станаха повод Музеят на сътворението на света да бъде наречен накратко Джурасик парк./Марица.бг
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 11:00 Пловдивчани гледаха тренировките преди Гран При на Монако ВИДЕО
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 08:00 Тръмп обвини Русия в кражба на американска технология за хиперзвукови ракети