Народното събрание да изиска тази година събраният голям бюджетен излишък да се изхарчи в края на годината сред обществен дебат и санкция на парламента. Това поиска президентът Румен Радев при закриването на кръгла маса за неравенството и бедността в България, която си проведе под негов патронаж в резиденция "Бояна". Това ще е много силен сигнал от страна на правителството и парламента към гражданите, обясни Радев.

Картината на неравенствата и бедността у нас е тревожно, обобщи дебатите той. И цитира книгата "Защо нациите се провалят", в която се анализират причините за неравенството и бедността от древността до днес. В тази книга има два извода. Първо, че там, където има инклузивни икономически институции, има прогрес и просперитет. Където са институциите са ексклузивни има големи неравенства, бедност и упадък. Второ, политическите институции определят и типа икономически институции, даде пример държавните глави и разясни какво означават двата модела. При инклузивните политически и икономически институции има централизирана силна държава, която налага ефективни данъчни политики, отстоява правата и собствеността на гражданите и гарантира техните свобода и сигурност. Гарантират, че просперитета се дължи на иновации и конкурентноспособност. Гарантират прозрачност, отговорност и отчетност на управлението.

Хората забогатяват на основата на ефективна организация на труда, на конкуренция и иновации. При екстрактивните политически и икономически институции гражданите са слабо представени в управлението, не успяват да наложат ефективен контрол над политическия елит, чиято основна цел е личното облагодетелстване. Тук централизираната държава е слаба, няма такава. Тя не може да защити правата, собствеността и бизнеса на гражданите, да гарантира тяхното сигурност, не може да наложи ефективна и справедлива данъчна и социална политика и да гарантира достъп до образование и здравеопазване.

При тези институции публичните средства се разхождат с липса на достатъчно прозрачност, а управляващите са безотчетни и безотговорни. Те не стимулират прогреса и иновациите. Налице е съпротива към творческото разрушение, пример за каквото е електронното управление. При такива институции се измислят всякакви проекти със спорна обществена значимост и механизми за източване на публични средства. Част от хората забогатяват за сметка на публичния ресурс, в качеството си на подставени лица във фирми, близки до властта. Къде е България между тези два институционални полюса? Картината на нашия икономически, политически и социален пейзаж е много сложна. Трябва промяна и тя може да стане само с дебат около истината, сблъсък на идеи и привличане на обществото и всички институции в този дебат, обобщи президентът.