Партньорите в управляващата коалиция се разбраха за прекрояването на Изборния кодекс, след като в последните дни се чуха заплахи за излизане от властта.

Задължително гласуване ще има, но дерегистрацията ще става по нови правила. Оставаме заплашени от дерегистрация, ако не гласуваме, но не след две последователни провинения, а ако не гласуваме два пъти на избори от един и същи вид. Например ако два пъти не гласуваме за кмет, или два пъти не гласуваме за президент, или два пъти не гласуваме за парламент. Очаква се обаче държавният глава да наложи вето на тези текстове, прогнозира Нова тв.

Депутатите тепърва ще мислят и как да бъде прекроен текстът за гласуването на българите в чужбина така, че да остане вече приетото да се гласува само в консулства и посолства, но и да не бъдат ощетени сънародниците ни в чужбина. Засега идея имат само от Реформаторския блок, които предлагат да се гласува в консулства и посолства, но и да могат да се правят и изключения и по предложение на Министерския съвет да могат да се откриват до 50 секции в една държава.

Предизборната кампания остава 30 дни, а всички партии и предизборни щабове ще са в правото си да правят кампанията 30 или по-малко дни.

Управляващите прехвърлиха отговорността за референдумите върху държавния глава. Той ще е този, който ще решава дали референдумът да се състои в един ден с изборите или в друг ден. Нито едно от двете обаче няма да е задължително.

И още: в 500 секции ще има машинно гласуване. Партньорите си стиснаха ръцете и за експериментално машинно преброяване, а новосъздаденото поле "Не гласувам за никого" на практика няма да има никаква тежест, защото коалиционните партньори решиха тези гласове да не участват в изборния резултат./Марица.бг