Христо Ботев не е загинал от турски куршум, погубват го българи. Това заяви, на среща с хасковлии известният историк проф. Иван Стоянов. Той изнесе лекция и отговори на въпроси в зала "Хасково" по повод 140 години от Априлското въстание и гибелта на революционера.
"Тази истина няма да я срещнете в учебниците по история. Тя е много болезнена, но трябва да признаем, че Христо Ботев всъщност е убит от българи", категоричен е преподавателят по възрожденска история във Великотърновския университет. Погубен е заради едни изчезнали пари от Врачанския комитет. Когато известният поет-революционер стига с четата си до Врачанския балкан, той разбира за изчезналите средства и започва да търси истината. За да бъде тя потулена, Ботев е застрелян от българска ръка. Професорът припомня, че на смъртния си одър друг известен революционер - Никола Обретенов промълвява, че поетът е застрелян от българи, пише marica.bg.
Професор Стоянов смята, че заради пари е предаден и убит от засада Георги Бенковски. Знаело се е, че поп Кирил, който придружава воеводата, носи две дисаги меджидии. "Когато те пресичат реката дядо Въльо, за когото се смята, че е предал Бенковски, веднага ляга на земята. Последвала стрелба, но заптиетата убиват само Бенковски, никой друг от петимата българи не загива. Турците са внимавали да не гръмнат поп Кирил, за да не падне в реката и да бъде отнесен с дисагите. Самият Захари Стоянов твърди, че е скочил във водата край Костина, но това едва ли е вярно, по това време реката е много пълноводна и бурна, заради топенето на снеговете и щеше да го размаже. Истината е може би е друга", смята известният историк.
Според него апостолите на Априлското въстание са осъзнавали, че не могат да надвият турския аскер, но са вдигнали въстанието. Те обаче не са очаквали то да бъде потушено с такава жестокост. "Избити са 30 000 българи, те са пренесени в жертва на българската свобода. Ако не беше вдигнато тогава въстанието и бяхме останали в Османската империя, щяхме да последваме съдбата на арменците. Българският народ също щеше да бъде подложен на геноцид", заяви пред хасковската аудитория проф. Стоянов.
Докато в Родопите и Средна гора българите се вдигат с оръжие срещу турския гнет, Стефан Стамболов преоблечен като поп бяга през Дунава във Влашко. Той трябвало да организира бунта на сънародниците си в Търновско. Въпреки че въстанието не избухва в цялата страна, то постига целта си - Европа обръща взора си към България, а в резултат на Руско-турската война, избухнала година по-късно, България се връща на европейската карта. Тя е едва 18-ата страна на Стария континент по това време. По това време ги няма Чехия, Унгария, Прибалтийските страни, Финландия...