Професор Минко Балкански е будител на 2018 година. 91-годишният световно известен физик и фондацията му „Миню Балкански“, която носи името на неговия баща, издирва и подпомага даровити българчета за кандидатстване в престижни международни научни институти, съобщи БНР. Професор Балкански е единодушният избор на журито, в което е и бившият председател на парламента проф. Огнян Герджиков.
Кампанията за връчване на наградата е на програма „Христо Ботев“. Престижните отличия ще бъдат раздадени на церемония тази вечер. „Да си будител значи да поканиш хората да имат малко по голямо отношение към обществото, да погледнат към другите хора“, коментира професор Балкански. Професор Минко Балкански е представял свои изследвания в 34 университета в Европа и Америка. Започва работа в Екол нормал като изследовател в лабораторията по физика. Работи по-късно и в Масачузетския технически университет, преди да стане професор в университета „Мария и Пиер Кюри“ в Париж, където оглавява лабораторията по физика на твърдото тяло.
Чел е лекции в Япония и Китай. Резултат от дългогодишната научна дейност на проф. Балкански са публикуваните 30 книги и над 2000 страници други научни публикации. Той е почетен професор на Университета „Пиер и Мари Кюри“ в Париж, многократно е гост-професор в Калифорнийския университет, с дълго научно сътрудничество с Индия (където участва в създаването на Висш институт за научни изследвания), член е на Индийската академия на науките (и награден от президента Раджив Ганди с най-високата степен на Наградата за заслуги към Индия), с непрекъснато научно сътрудничество с Полша (и командор със Звезда на Ордена за заслуги към Полша), с дълголетно научно сътрудничество с Китай и много други страни, доктор хонорис кауза на Софийския университет.
След 1993 г. проф. Минко Балкански се заема с активна дейност в помощ на науката и образованието в България. Базата на фондацията му е в с. Оряховица, където бившите магазини и къщи на семейството са преустроени в приемен дом, битова зала, библиотека (с френска литература над 6000 тома), изба, учебна зала по информатика, фитнес зала и музей.
Освен това фондацията откупува и реставрира няколко къщи, където е възстановена традиционната битова подредба. В този етнографски комплекс, който е от особен интерес за чуждестранните гости, се провеждат редовно курсове по информатика, срещи, семинари и занимания по френски. Фондацията организира ежегоден конкурс по математика и физика за талантливи български ученици.