"Виктория" надви свинския грип и натръшка десетки хора в Стара Загора и Габрово. Това се превърна в изненада за цяла Европа, разкри проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра за заразни и паразитни болести, цитиран от "Телеграф".
По думите му никой не е прогнозирал, че този щам ще разболее повече хора от пандемичния A/H1N1 (Калифорния), известен като свински грип. Досега Виктория преобладаваше в Южното полукълбо, по-точно в Австралия. В Европа са регистрирани отделни случаи, но никъде не са достигнати епидемични стойности, както е в момента у нас“, коментира още експертът.
Друг интересен факт, който той отчита е, че докато свинският грип поваля по-често децата, то изненадващият щам от тип В е по-опасен за хората на средна възраст. Първите епидемии у нас вероятно ще бъдат обявени в Стара Загора у Габрово, като пикът на заболеваемостта в страната ще дойде седмица след ученическата ваканция - навръх Свети Валентин. Специалистите добавят, че зимата ни пази от вируса Зика.
Прочетете още
- 15:00 Нагла ало-измама в Скутаре: Родители получават странни обаждания от името на лекар
- 16:07 "Нормално ли е"? Мъж с въздушно оръжие стреля от балкон в София? ВИДЕА
- 16:30 Син търси справедливост: Мъж нахлул с взлом в дома на майка му и опитал да я изнасили
- 18:16 Секунди от трагедия край София: Шофьор изпреварва на сляпо и разчита другите да го пазят ВИДЕО