Възможно ли е пловдивският доктор Иван Димитров, обвинен за убийство на крадеца Плъха, сам да е забил нож в крака си? Това ще стане ясно от новите експертизи, назначени от наблюдаващия прокурор Георги Пенев, пише "България Днес".
Става дума за балистична експертиза и комплексна съдебномедицинска експертиза, която да изясни дали е съществувала ситуация на неизбежна отбрана и как лекарят е получил прорезната рана на крайника си.
Новите експертизи налагат удължаване на разследването до 2 септември. На местопрестъплението - дома на рентгенолога Димитров, са открити два ножа. Единият е висял на кръста на Георги Джевизов - крадец с километрично криминално досие и осъдителни присъди, излязъл наскоро от затвора. Вторият нож попада в крака на доктор Димитров при съмнителни обстоятелства - без двамата опоненти да са имали физическа близост.
"Сега трябва да се установи възможно ли е ножът да се е забил в крака на лекаря по начина, по който той казва - след като Джевизов го е метнал по него. И доколко е вероятно лекарят да се е нарязал сам, за да оправдае действията си", коментираха разследващите.
Засега не е ясно чий е вторият нож. Установява се дали Джевизов го е намерил в гаража на лекаря, където се твърди, че е влязъл да краде. Или го е носил със себе си и при хвърлянето острието се е забило в крака на медика.
След експертизите ще стане ясно и каква е била фактическата обстановка. Според разследващите на този етап няма доказателствата двамата да са имали физически сблъсък, тъй като уликите сочат, че са били на разстояние един от друг.
Плъха, както е известен Джевизов в крими средите, е улучен само с един куршум, макар да е стреляно най-малко 5 пъти. Обстоятелствата около стрелбата ще станат ясни след резултатите от повторната балистична експертиза на пистолета "Валтер". Той е незаконно притежаван, както и 17-те патрона за него, за което д-р Димитров се сдоби с второ обвинение.
Според разследващите новите експертизи са ключов момент, от което ще зависи целият процес срещу Димитров и наказанието му.
"Това е криминален случай като всички други, но обясненията на лекаря и разминаванията във версиите при първите му обяснения след ареста доведоха до излишно напрежение и голям медиен интерес", коментира лаконично наблюдаващият прокурор Георги Пенев.
В момента доктор Димитров е пуснат под гаранция. Вече се възстановява от здравословни проблеми, които го вкараха в болница за почти месец веднага след случая.
Четири месеца обвинението търси конкретни доказателства какво всъщност се е случило във фаталната нощ, когато серийният крадец Джевизов прескача две огради и влиза в задния двор. Твърди се, че в гаража на лекаря е имало скъпа техника, закупена за направата на басейн.
Инцидентът става около полунощ на 2 срещу 3 март т.г., докато доктор Димитров е сам и гледа филм. Вижда черна сянка да броди и излиза тихо да огледа. Носи в себе си пистолета.
От прокуратурата са категорични, че лекарят е дебнел Плъха около 30 минути. Освен това е подвел полицията, че е видял и втори човек - съучастник на крадеца. Първоначално лекарят е твърдял, че жена му и децата са били вкъщи. Впоследствие се оказва, че те са били на село.
"В момента доктор Димитров се подобрява, по-спокоен е. Викан е редовно на допълнителни разпити, не се крие", коментира лаконично и адвокат Георги Кутрянски, който защитава лекаря.
По закон клиентът му може да получи до 5 години затвор по двете обвинения.
Без обвинения за аверите
Установен е приятелят на лекаря Димитров, който е помагал за заличаване на голяма част от следите след стрелбата. Той обаче няма да бъде санкциониран за това, че е помагал да се прикрие престъпление. Събирани са гилзи, мита е кръв от двора, където се разиграва екшънът. Налага се възрастната леля на Димитров и въпросния авер да го убеждават да звънне в полицията. В крайна сметка лекарят не споделя с ченгетата за инцидента, а те сами стигат до него, след като се натъкват на трупа на Плъха. В случая със замесения приятел не става дума за съучастие или помагачество в извършването на престъплението, уточняват от полицията. По-скоро е било неуспешен опит за възпрепятстване на разследването, за което тежки наказания не се предвиждат.