Руският президент Владимир Путин подписа закона за непопулярната пенсионна реформа, предадоха световните агенции. Той предвижда вдигане с пет години на възрастта за пенсиониране. Мярката породи протести в страната. Законът бе приет от долната камара на парламента миналата седмица и по-рано днес от горната парламентарна камара.
"Президентът Владимир Путин подписа Федералния закон за промените в някои законодателни актове на Руската федерация относно целта и изплащането на пенсиите, приет от Държавната Дума на 27 септември 2018 г. и одобрен от Съвета на федерацията на 3 октомври 2018 г.“, съобщи пресслужбата на президента на Русия. След подписа на Путин той влиза в сила.
Съветът на Федерацията одобри в сряда на пленарното си заседание пакет от закони за промяна на пенсионната система, предвиждащ увеличаване на възрастта за пенсиониране и наказателни санкции за неоправдано уволнение на лица в предпенсионна възраст, припомня "Дарик".
Законът установява увеличение на пенсионната възраст с пет години: от 60 до 65 години за мъжете, от 55 на 60 години за жените. Гражданите с увреждания в Руската федерация, които са навършили съответно 70 и 65 години, ще имат право на социална пенсия за старост. Сега такава пенсия се дължи на мъжете, които са навършили 65 години и на жените, навършили 60 години.
На етапа на второто четене документът бе съществено изменен, за да отрази промените, направени от Путин. Първоначално руското правителство, което внесе законопроекта в долната камара, предложи да се повиши възрастта за пенсиониране на жените до 63 години, но държавният глава предложи да се свали тази граница на 60 години.