Шест мощни храсторезачки заедно с няколко работници и доброволци освободиха от подивели храсти и дървета площта с останките от църквата „Свети Николай” - светинята на Клисура. Няколко кубика растителни отпадъци ще бъдат извозени през тази седмица от там. След това започва нова офанзива за възстановяване на това място за посещение и поклонение, заяви кметът на Клисура Генка Тодорова след първия доброволчески ден в града.
Учителят по информационни технологии Николай Николов и полковникът от резерва Борис Петров, подкрепени от кмета и председателя на Общинския съвет Теодор Шойлеков, сложиха началото на инициатива за спасяване на останките от църквата и на довършване ремонта на параклиса край нея. А след публикацията на „Марица” читатели във Фейсбук вече коментират и питат дали е разкрита дарителска сметка и как родолюбивите българи да дарят средства за каузата, сподели Генка Тодорова.
Старата църква „Свети Николай” в Клисура е една от светините на България, която през последните 20-ина години е лишена от полагащата се почит. През този период жители на градчето няколко пъти се опитаха сами да поддържат обекта, главно с доброволчески сили. Усилията им - ту по-големи и ефективни, ту заглъхващи, успяваха частично да опазят мястото.
От камбанарията на църквата е било обявено Априлското въстание. В нея старци, жени и деца са потърсили спасение от башибозука и войската, изпратени да потушат въстанието, тук те са били избити, припомня Генка Тодорова. По време на потушаване на въстанието турците опожарили църквата, от нея останали източната стена - абсида, оцелели са и няколко греди, които са държали покрива. Край църквата има малък параклис, в него се съхраняват костите на избитите клисурци.
До 1990 година това свято място бе част от историческия музей в града, разказват днес жителите на градчето. Тогава то се поддържаше в отлично състояние, а гостите и туристите, които идваха в Клисура, непременно посещаваха старата църква и костница, за да се поклонят пред костите на загиналите. След като имотът бил реституиран на църквата, светините на Клисура потънали в забрава.
В началото на новия век тогавашния кмет Борис Спиров положи първите след демократичните промени грижи за обекта, който не е общинска собственост. През 2008 година по инициатива на Геца Стефанова в криптата бил монтиран мраморен под, върху който положили костите на избитите клисурци. Дотогава те лежали направо на голата земя и имало опасност за започнат да гният. Към нейните усилия се присъединили двама членове на Национален съюз Единение - Димитър Димитров-Ковача и Валентин Петров. Те разкроили мраморни плочи и изработили мраморна костница, в която положили останките на деца, жени и старци, избити по време на въстанието
Благодарение на инициативата на о.р. полк. Борис Петров през лятото на 2016-а бил ремонтиран покривът на параклиса. Клисурци дарили свои пари, бизнесмен от региона предоставил 1000 лева. С общи средства и труд сложили нови греди и здрави керемиди, обковали тавана с дървена ламперия.
За 30 април и 1 май, когато ще честваме 141 години от обявяване на Априлското въстание, старата църква и параклисът ще бъдат отворени за посещение и поклонение, категорична е Генка Тодорова. Още преди месец тя поканила Пловдивския митрополит Николай да отслужи заупокойната молитва и панихидата в памет на избитите и загинали клисурци, а след това да обсъдят как по-нататък ще се поддържа мястото.
Напишете коментар